Χάνει το… τρένο της πρόκρισης ο Πλατανιάς, ήττα από τον Αστέρα

Ομίχλη στην υπόθεση-πρόκριση του Πλατανιά στο Κύπελλο, μετά την ήττα με 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης στα Περιβόλια. Οι Αρκάδες είχαν την πρώτη σημαντική στιγμή στο 13′, με τον Χαουρέγκι να πιάνει την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Κρέσπι από δεξιά και με τον Μαντζάρη να αποκρούει με δυσκολία.
Ο γκολκίπερ των Χανιωτών έδειξε τα αντανακλαστικά του και στο 20′, σταματώντας με τις γροθιές το δυνατό σουτ του Κρέσπι, με τους γηπεδούχους να απαντούν στις ευκαιρίες τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Μιχαήλ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Νίλι.
Ο Αστέρας πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 51′, με τον Τασουλή να κάνει το δυνατό αριστερό σουτ και τον Μαντζάρη να μην μπορεί να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του.
Εν συνεχεία, ο Πλατανιάς έψαξε την ισοφάριση και στο 73′ ο Νίλι από κοντινή θέση έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 77′ ο Μιχαήλ επενέβη αποτελεσματικά σε πλασέ του Λουκίνα από πλάγια θέση.
Στο 88′ ο Νίλι εκτέλεσε απευθείας φάουλ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, με τον Αστέρα να έχει καλή ευκαιρία για το 0-2 ένα λεπτό αργότερα, αλλά πλάσαρε άστοχα ο Χαουρέγκι από ευνοϊκή θέση.
Στην τελευταία σημαντική στιγμή του ματς ο Λουκίνας στο 90’+2 έκανε την προβολή από τη μικρή περιοχή μετά από φάουλ, για να φύγει λίγο άουτ η μπάλα και το 0-1 να μείνει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσαμούρης (Πειραιά)
Κίτρινες: 43′ Νίλι – 18′ Ιγκλέσιας, 53′ Αντζουλάς.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Μαντζάρης, Ουές, Νιαυραδάκης (65′ Καραγκούνης), Τσαμούρης, Σάαντο, Μποσέτι, Παπουτσογιαννόπουλος (65′ Mατέους), Λεωνιδόπουλος, Νίλι, Παπαδόπουλος (76′ Λουκίνας), Μπιανκόνι.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Χιμένεθ): Μιχαήλ, Κώτσιρας (74′ Ριέρα), Παναγιώτου, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Ιγκλέσιας (17′ λ. τρ. Τασουλής), Μπελόκ, Μπόρχα Φερνάντεθ, Σίτο, Κρέσπι (65′ Δουβίκας), Χαουρέγκι.