Ισοπαλία για την ΡΕΑ στη Τρίπολη

Πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στη Τρίπολη η ΡΕΑ.

Η Ρ.Ε.Α. κατέκτησε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, στο ματς που διεξήχθη στο «Θ. Κολοκοτρώνης» για την 19η αγωνιστική της Women’s Football League.
Η Ρεθυμνιωτικη ομάδα απέδωσε εξαιρετικό ποδόσφαιρο σε ακόμα ένα  παιχνίδι, ενώ θα μπορούσε να έχει φύγει με τους 3 βαθμούς της νίκης, αν η κεφαλιά της Ματέους δεν σταματούσε στο αριστερό δοκάρι της Γρηγοριάδου στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο α’ μέρος οι παίκτριες της ΡΕΑ  πιέζοντας ψηλά, με αποτέλεσμα να «κλέψουν» αρκετές φορές στο επιθετικό τρίτο και να δημιουργήσουν αρκετές φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία. Το γκολ ήρθε στο 26ο λεπτό, όταν η πίεση αυτή απέδωσε καρπούς, με την Μπασούρη να εκμεταλλεύεται το λάθος της Μιχαλοπούλου και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε, με τις γηπεδούχες να ψάχνουν απάντηση. Στο 66’ και μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, η Φιγκέιρας πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ισοφάρισε σε 1-1 με πλασέ στην δεξιά γωνία της Μανουκαράκη. Παρ’ όλα αυτά, οι Ρεθυμνιώτισσες κέρδισαν μέτρα στη συνέχεια της αναμέτρησης, προσπάθησαν να απειλήσουν και να πάρουν ξανά το προβάδισμα, με μεγαλύτερη ευκαιρία το δοκάρι της Ματέους στο 87ο λεπτό, με το 1-1 να είναι εντέλει το τελικό αποτέλεσμα.
Αυτή ήταν η 5η φετινή ισοπαλία για την Ρεθυμνιώτικη  ομάδα η οποία διατηρήθηκε στην 5η θέση με 32 βαθμούς, ενώ στους 33β. έφτασε ο Αστέρας Τρίπολης. Την επόμενη  αγωνιστική, η Ρ.Ε.Α. θα υποδεχθεί την Καστοριά στο γήπεδο της Σοχώρας.
Να σημειώσουμε ότι οι παίκτριες της ΡΕΑ  αφιέρωσαν το γκολ στην συμπαίκτρια και τερματοφύλακα της ομάδας μας Γκρίπενμπεργκ, η οποία ταλαιπωρείται από τραυματισμό.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
6’ Η Μαρκουτσά από αριστερά επιχείρησε τη συρτή σέντρα, με την Μπασούρη να μην προλαβαίνει την έξοδο της τερματοφύλακα, η οποία μπλόκαρε.
13’ H Μπασούρη έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι.
16’ Η Μαρκουτσά σούταρε από μακριά, με τη Γρηγοριάδου να βλέπει την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι.
17’ Η Δαφ΄λερμου επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, με την Γρηγοριάδου να μπλοκάρει.
ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!! 26’ Η Μιχαλοπούλου έκανε λάθος γύρισμα, με την Μπασούρη να κλέβει την μπάλα, να περνάει την τερματοφύλακα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
33’ Μεγάλη επέμβαση της Μανουκαράκη σε εξ επαφής σουτ της Μοσχοφίδου μέσα από τη μικρή περιοχή, κρατώντας το 0-1.
52’ Η Μοσκοφίδου επιχείρησε τη σέντρα από αριστερά, με την μπάλα να χτυπάει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και να καταλήγει άουτ.
60’ Η Μπάσκα επιχείρησε το μακρινό σουτ, αλλά η Μανουκαράκη μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.
66’ Η Φιγκέιρας βρέθηκε μόνη της μέσα στην περιοχή και αφού έκανε μία προσποίηση σούταρε στη δεξιά γωνία της Μανουκαράκη για το 1-1.
80’ Η Παντερή έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, με τη Γρηγοριάδου να μπλοκάρει.
87’ Όμορφη ανάπτυξη της Ρ.Ε.Α., με τη Βορριά να βγάζει τη σέντρα από αριστερά και την κεφαλιά της Ματέους να σταματάει στο αριστερό δοκάρι.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Κνέζεβιτς): Γρηγοριάδου, Φιγκέιρας, Τζαφέρη (57’ Τούρκοβιτς), Καραγιάννη, Μοσκοφίδου, Μιχαλοπούλου (46’ Μελισσού), Δρακωνάκη, Γούλα, Μεντόζα (61’ Ζιώγα), Φακίνου, Μπάσκα.
ΡΕΑ (Σ. Κοζανίδης): Μανουκαράκη, Κοτσάκι, Βορριά, Σολίς, Παντερή, Μπράμε, Μπασούρη, Γκάτσου, Δαφέρμου (90’ Χατζηγιαννίδου).