Νταμπλούχος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός σήκωσε το 28ο Κύπελλο στην ιστορία του και το 18ο νταμπλ, επικρατώντας 1-0 την ΑΕΚ

Το «χρυσό» γκολ ο Ραντζέλοβιτς στον τελικό Κυπέλλου του Πανθεσσαλικού, με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν πέναλτι και δύο ανεπανάληπτα τετ α τετ με Μασούρα και Ελ Αραμπί για νίκη με μεγαλύτερο σκορ.
Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά, κέρδισε συνεχόμενα κόρνερ και με τον Λιβάγια στο 8′ έχασε σημαντική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, για να φανεί πιο αποτελεσματικός ο Ολυμπιακός με τον Ραντζέλοβιτς στο 10′, βρίσκοντας δίχτυα ο Σέρβος εξτρέμ με συρτό διαγώνιο σουτ από δεξιά.
Ένα γκολ που έδωσε και άλλη ψυχολογία στους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, που από εκεί και πέρα κυριάρχησαν και ήλεγξαν απόλυτα τον αγώνα.
Αυτό που έλειψε από τους πρωταθλητές ήταν η αποτελεσματικότητα στις σπουδαίες ευκαιρίες που έχασαν, κυρίως με τον Ελ Αραμπί, επιτρέποντας στην ΑΕΚ να ελπίζει ότι θα μπορούσε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.
Μια ΑΕΚ όμως που όσο κυλούσαν τα λεπτά γινόταν ολοένα και χειρότερη, χωρίς εμπνεύσεις και ξεμένοντας και από δυνάμεις μετά το 60′.
Έτσι, οι Πειραιώτες δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διαχειριστούν το προβάδισμά τους και δίκαια εντέλει έφτασαν στο νταμπλ, ενώ για τους «κιτρινόμαυρους» αυτός ήταν ο τέταρτος συνεχόμενος χαμένος τελικός!
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ολλανδός Κάιπερς με βοηθούς τους συμπατριώτες του Φαν Ρούκελ και Ζέινστρα. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Ολλανδός Φαν Μπούκελ και βοηθός η Κουρομπύλια.
Κίτρινες: 55′ Τοροσίδης, 84′ Μασούρας – 29′ Σιμόες, 55′ Μάνταλος, 83′ Λιβάγια, 90’+5 Κρίστιτσιτς.
AEK (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (62′ Παουλίνιο), Λόπες, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες (80′ Μαχαίρας), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε (62′ Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Μπρούνο, Τοροσίδης (80′ Σεμέδο), Σισέ, Μπα, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά (76′ Καφού), Μασούρας, Ελ Αραμπί (90’+1 Φορτούνης).