ΠΑΟΚ: Νίκησε τη Δόξα, ανησυχεί για Ζαμπά

Τη νίκη με 3-1 πήρε την Τετάρτη (13/11) ο ΠΑΟΚ στο φιλικό παιχνίδι με τη Δόξα στη Δράμα.
Ο Αμπέλ Φερέιρα έδωσε χρόνο συμμετοχής τόσο σε βασικούς του παίκτες όσο και σε ποδοσφαιριστές της Κ19, ενώ Δόξα έδωσε ένα δυνατό τεστ.
Ο ΠΑΟΚ νίκησε με ανατροπή, καθώς στο πρώτο ημίχρονο έχανε 1-0, αν και στο 1’ είχε δοκάρι με τον Πέλκα. Οι «μαυραετοί» έκαναν το 1-0 στο 20′ με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόντου.
Ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-1 στο 57ο λεπτό από λάθος του γκολκίπερ Ηλιάδη σε εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Άκπομ πέτυχε το δεύτερο τέρμα των Θεσσαλονικέων μετά από συνεργασία των Ζαμπά και Πέλκα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λάμπρου στο 73′, νικώντας στο τετ α τετ τον Γουίνεϊ, που είχε αντικαταστήσει τον Ηλιάδη κάτω από τα δοκάρια της Δόξας.
Στον ΠΑΟΚ υπάρχει ανησυχία για την κατάσταση του Ζαμπά, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας.
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Ανυφαντάκης): Ηλιάδης, Μαρκοπουλιώτης, Αργυρόπουλος (50′ Πλέγας), Οικονόμου (68′ Ρούτσης), Περέγιο, Κόντος, Αναστασίου, Αυλωνίτης, Παρασκευάς, Σαμπανίδης, Παπαϊωάννου (78′ Τάσιος).
Έπαιξαν στο β’ ημίχρονο και οι: Γουίνεϊ, Κρητικός, Παπαργυργίου, Πινδώνης, Σιώπης, Ρόβας.
ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Παπαδόπουλος, Ροντρίγκο, Καλουτσικίδης (46′ Λάμπρου), Βαρέλα (58′ Ντάικο), Παναγιώτου, Μαουρίσιο, Στοχ (46′ Τσιγγάρας), Πέλκας, Βιεϊρίνια, Ζαμπά, Άκπομ.
Έπαιξαν στο β’ ημίχρονο και οι: Σαλαμούρας, Γρόσδης, Τάχατος.