“Εξάρα” οι γυναίκες του Αστέρα Ρεθύμνου στο Άργος

Την 2η και πιο ευρεία νίκη της στην Women’s Football League πέτυχε η γυναικεία ομάδα του Αστέρα Ρεθύμνου, επικρατώντας με 6-0 του Φείδωνα εκτός έδρας, στο πλαίσιο της εξ αναβολής 8ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε το 2022 για τΙς γυναίκες του Αστερα Ρεθυμνου, η οποία ανταπεξήλθε στο ακέραιο στη σημαντική εκτός έδρας αποστολή και κατέκτησε εύκολα τους 3 πολύτιμους βαθμούς. Οι παίκτριες του Νίκου Κυριακόπουλου κυριάρχησαν απόλυτα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο το οποίο συνδυάστηκε και με ουσία.

Πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης η αρχισκόρερ, Γκιζέλα Μπετανκούρ, η οποία επέστρεψε αγριεμένη, καθώς στην επανεμφάνιση της στην Women’s Football League σημείωσε 4 τέρματα. Η αρχή έγινε στο 7ο λεπτό με σουτ από την Κολομβιανή επιθετικό, ενώ στο 24’ διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα μας. Στο 26’ έγινε δημιουργός, βγάζοντας υπέροχη ασίστ στην Μανωλίτση, η οποία από κοντά έγραψε το 0-3 του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Μπετανκούρ αφού έχασε την ευκαιρία από την άσπρη βούλα, όπου αστόχησε σε πέναλτι (48’), η Καραμουσαδάκη στο 68’ αύξησε τα γκολ για την ομάδα μας με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 71’ και το 76’ η Μπετανκούρ διαμόρφωσε το τελικό 0-6, έπειτα από ασίστ των Κιαχίδου και Οτινιάνο, αντίστοιχα.

Ένα «τρίποντο» που ανεβάζει την ομάδα στους 8 βαθμούς, έχοντας πλέον 2 νίκες και 2 ισοπαλίες σε 8 παιχνίδια, ούσα πανέτοιμη για την έναρξη του β’ γύρου, με την επόμενη αναμέτρηση να διεξάγεται στις 30 Ιανουαρίου στη Σοχώρα απέναντι στον Εργοτέλη.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

4’ Η Βορριά επιχειρεί το πρώτο σουτ, το οποίο κατέληξε αδύναμα στα χέρια της τερματοφύλακα.

7’ ΓΚΟΟΟΛ! Μετά από μία φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, η Μπετανκούρ με σουτ ανοίγει λογαριασμό για την ομάδα μας (0-1).

23’ Έμμεσο φάουλ μέσα στην περιοχή, με την Μπετανκούρ να πασάρει στην Δαφέρμου, αλλά το φαλτσαριστό της σουτ πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

22’ Μετά από μία φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, η Οτινιάνο έπιασε το σουτ, με την αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

24’ ΓΚΟΟΟΛ! Η Μαρκουτσά επιχειρεί το μακρινό σουτ, με την Μπετανκούρ να παρεμβάλλεται και από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

26’ ΓΚΟΟΟΛ! Μετά από τρομερή επιθετική ανάπτυξη της ομάδας μας, η Μπετανκούρ βρέθηκε πλάγια αριστερά, βγάζοντας ωραία συρτή σέντρα και την Μανωλίτση να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

31’ Η Μαρκουτσά κάνει τη σέντρα με την Μπετανκούρ να σουτάρει μέσα στη μικρή περιοχή και την τερματοφύλακα να αποκρούει ενστικτωδώς.

39’ Σπουδαία φάση για την ομάδα μας, με τις Μπετανκούρ και Μαρκουτσά να συνδυάζονται ιδανικά, με τελική αποδέκτρια την Μανωλίτση, η οποία έπιασε το γυριστό σουτ και την τερματοφύλακα να αποκρούει δύσκολα.

45’+ Η Κιαχίδου πιάνει του μακρινό σουτ, με την αντίπαλο τερματοφύλακα να μπλοκάρει.

48’ Η ομάδα μας κερδίζει πέναλτι, με τον διαιτητή να καταλογίζει χέρι σε αντίπαλο. Η Μπετανκούρ ανέλαβε την εκτέλεση, με το σουτ του να περνάει ψηλά ΄παουτ.

49’ Η Μπετανκούρ με κεφαλιά στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.

52’ Η Πάστρα έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρο, σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.

54’ Η Γαλάνη εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, με την Κούντου να μπλοκάρει.

61’ Η Δαφέρμου απειλεί με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

68’ ΓΚΟΟΟΛ! Σε κόντρα επίθεση, η Οτινιάνο φτάνει από δεξιά στην περιοχή, βγάζει τη σέντρα, με την Μανωλίτση να πιάνει την κεφαλιά και την τερματοφύλακα να αποκρούει προσωρινά, ενώ στην επαναφορά η Καραμουσαδάκη από κοντά έγραψε το 4-0.

70’ Η Μπετανκούρ με ωραία ψηλοκρεμαστή πάσα βγάζει τετ α τετ την Οτινιάνο, με το σουτ της να αποκρούει σε κόρνερ η τερματοφύλακας.

71’ ΓΚΟΟΟΛ!  Η Κιαχίδου με σέντρα σουτ βρίσκει την Μπετανκούρ μέσα στην περιοχή, η οποία δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-5.

76’ ΓΚΟΟΛ! Η Οτινιάνο βγάζει την κάθετη στην Μπετανκούρ, η οποία με δυνατό και ευθύβολο σουτ από τα αριστερά της περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-6.

88’ Δοκάρι για τον Φείδωνα μετά από κόντρα επίθεση και κάθετη της Γαλάνη.

Αστέρας Ρεθύμνου (Νίκος Κυριακόπουλος): Κούντου, Βορριά (79’ Παπακωνσταντή), Δρακάκη, Κελαϊδή, Κιαχίδου, Ραμπέλλο (46’ Καραμουσαδάκη), Μαρκουτσά, Δαφέρμου, Οτινιάνο (79’ Κοτσίφη), Μανωλίτση (72’ Καραντωνάκη), Μπετανκούρ.