Αδικη ήττα του Ολυμπιακού στη Μασσαλία

Απίστευτη σφαγή από τον Ισπανό στο Βελοντρόμ με το έτσι θέλω γύρισε το παιχνίδι που μέχρι τότε έλεγχε απόλυτα ο Ολυμπιακoς

Σφαγή άνευ προηγούμενου στο Βελοντρόμ για τον Ολυμπιακό, με τον Χεσούς Χιλ Μανθάνο να κάνει απίστευτα πράγματα και να «εκτελεί» τους ερυθρόλευκους με δυο πέναλτι – δώρο, χαρίζοντας το τρίποντο στη Μαρσέιγ με 2-1.
Από το ξεκίνημα του ματς φαινόταν ότι οι ερυθρόλευκοι είχαν έρθει με ένα ξεκάθαρο πλάνο που θα τους έφερνε το διπλό που θα κλείδωνε την τρίτη θέση και θα έδινε ελπίδες ακόμη και για τη δεύτερη. Ο Μαρτίνς είχε στήσει ιδανικά την ομάδα, αυτή δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου στο πρώτο μέρος και πραγματικά ο μόνος τρόπος να λυγίσει ήταν οι στημένες φάσεις. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές η Μαρσέιγ, ενώ ο Ολυμπιακός κυκλοφορούσε με άνεση.

Η πρώτη απειλή ήρθε στο 13’. Ο Φορτούνης σέντραρε, ο Ελ Αραμπί έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μανταντά ο οποίος μπλόκαρε σταθερά. Στο 19’, βέβαια, ο Μαροκινός φορ έκανε μεγάλο λάθος σε παράλληλο γύρισμα, αλλά ευτυχώς το σουτ του Τοβέν δεν ανησύχησε τον Σα ο οποίος έπεσε στη δεξιά γωνία του και μπλόκαρε σταθερά.

Στο 30ο λεπτό ήρθε και η πιο σημαντική απειλή με τον Ροζιέρ για τη Μαρσέιγ, ο οποίος μετά από σέντρα του Παγιέτ σούταρε από το ύψους του πέναλτι αλλά δεν απείλησε τον Σα. Στο 32ο λεπτό είναι η φάση που ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Βρουσάι έκανε πολύ όμορφη ενέργεια από τα αριστερά, έστρωσε έξω στον Καμαρά και αυτός με μια πολύ όμορφη προσποίηση στο ημικύκλιο της περιοχής, έφερε την μπάλα στο αριστερό και με ένα πανέμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μανταντά.

Ο Ολυμπιακός με το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου πήγε ευχαριστημένος στα αποδυτήρια και έχοντας κάνει τη μισή δουλειά, με τους Πειραιώτες να πηγαίνουν το ματς όπως θέλουν.

Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Μανθάνο

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους δέχτηκε πίεση από τους Μασσαλούς, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, πλην μια κεφαλιάς από τον Τσάλετα-Τσαρ στο 47′. Οι ερυθρόλευκοι ακόμη και εκεί  έλεγχαν το ματς, μέχρι που στο 55ο λεπτό αποφάσισε να αναλάβει δράση ο Χιλ Μανθάνο. Στο 53ο λεπτό λοιπόν ο Ισπανός ρέφερι δεν έδωσε τίποτα στο μαρκάρισμα του Σισέ στον Τοβάν και άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα το… ξανασκέφτηκε, σταμάτησε τον αγώνα και περίμενε το VAR να δει τι θα πει.

Ο Σενεγαλέζος βρίσκει τον παίκτη της Μαρσέιγ, αλλά το μαρκάρισμα δεν είναι ξεκάθαρο αν είναι εντός ή εκτός περιοχής. Ο Μανθάνο πήγε να δει τη φάση και αποφάσισε πως είναι πέναλτι, χωρίς να έχουμε δει ούτε ριπλέι, με τον Παγιέτ να αναλαμβάνει στο 55΄ την εκτέλεση και να νικάει τον Σα για το 1-1. O VARίστας δεν είδε κανένα πέναλτι και ο Μανθάνο αποφάσισε ο ίδιος.

Κι αν υποθέσουμε πως ο Μανθάνο είδε τη φάση και αποφάσισε με την κρίση του, αυτό που συνέβη στο 73ο λεπτό δεν έχει προηγούμενο. Μετά από ένα σουτ από τον Τοβέν εκτός περιοχής ο διαιτητής έδωσε χέρι του Ραφίνια και φάουλ εκτός περιοχής, επειδή η θέση του χεριού του Βραζιλιάνου ήταν αφύσικη. Ένα λεπτό μετά όμως άλλαξε την απόφαση του και έδειξε το σημείο του πέναλτι, χωρίς καν να πάει ο ίδιος να κοιτάξει τη φάση, ενώ σύμφωνα με όσα είδαμε από το ριπλέι ο Ραφίνια δεν φαίνεται να πατάει εντός περιοχής, ενώ ούτε το χέρι του είναι εντός αυτής. Πραγματική σφαγή από τον Ισπανό που κυριολεκτικά τα έκανε θάλασσα. Ο Παγιετ ανέλαβε λοιπόν και πάλι την εκτέλεση και νίκησε και πάλι τον Σα, σουτάροντας από την ίδια γωνία για το 2-1 της Μαρσέιγ.

Ο Ολυμπιακός όπως ήταν λογικό στη συνέχεια του ματς αποσυντονίστηκε, έχασε κάποια λεπτά μέχρι να βρει ρυθμό στο ματς και απείλησε και πάλι τους Μασσαλούς για το 2-2. Πιο συγκεκριμένα, ο Βρουσάι με κεφαλιά στο 90’, το σουτ του Σισέ στο 93’ και το βολέ του ίδιου παίκτη στο 96’ ήταν οι στιγμές που απείλησε ο Ολυμπιακός, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ειδικά η πρώτη ευκαιρία του Σενεγαλέζου αμυντικού ήταν τεράστια με τον Σακάι να αποκρούει πάνω στη γραμμή. Το παιχνίδι έληξε με 2-1 με τις αποφάσεις του «σφαγέα» Μανθάνο και του VAR να κρίνουν κατά του Ολυμπιακού το αποτέλεσμα. Όπως συνέβη και πριν από περίπου μια βδομάδα με το γκολ της Σίτι στο Καραϊσκάκη. Ακόμα και έτσι όμως ο Ολυμπιακός κρατάει στο χέρι του την πρόκριση στους «32» του Europa League, αφού υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Μαρσέιγ (Βίλας Μπόας): Μανταντά, Σακάι, Καλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Ρονζιέ (85’ Γκουεγιέ), Καμαρά, Κιζάνς (55’ Σανσόν), Τοβέν (95’ Άκε), Παγέ, Μπενεντέτο (46’ Ζερμέν).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Εμβιλά (79’ Μασούρας), Καμαρά, Φορτούνης, Βρουσάι (92’ Σουντανί), Ελ Αραμπί.