Αδικος αποκλεισμός του ΟΦΗ από τον Απόλλων Λεμεσού

Αντίο στο Europa League με ψηλά το κεφάλι είπε ο ΟΦΗ, που αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης με ήττα 0-1 που τον αδικεί από τον Απόλλωνα Λεμεσού στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».

Στην επιστροφή της στην Ευρώπη μετά από 20 χρόνια, η ομάδα του Ηρακλείου έδωσε επάξια τη «μάχη» της και άξιζε κάτι καλύτερο.

Δέχθηκε το γκολ στην μία από τις δύο τελικές προσπάθειες, που είχε η κυπριακή ομάδα σε ολόκληρο το 90λεπτο. Οι παίκτες του Γιώργου Σίμου ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Στην επανάληψη, δέχθηκαν το τέρμα του Ζάλαϊ στη μοναδική αμυντική αδράνεια, κάτι που αρχικά προκάλεσε «παγωμάρα». Στο τελευταίο ημίωρο, οι Κρητικοί είχαν συντριπτικά την κατοχή της μπάλας, μετέφεραν τη μπάλα κοντά στην αντίπαλη περιοχή, όμως απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα του Απόλλωνα δε μπόρεσαν να δημιουργήσουν κλασσικές ευκαιρίες.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Μαρινάκης (66′ Σολίς), Σελίμοβιτς, Βούρος, Ουές, Γιαννούλης (80′ Κοροβέσης), Στάικος (66′ Ναμπί), Μεγιάδο, Νέιρα, Σαρδινέρο, Φιγκεϊρέντο.

Απόλλων Λεμεσού (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Ζοάο Πέδρο (46′ Πίττας), Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάλαϊ, Σακέτι, Ντιγκινί, Ματέι (46′ Μπένσοπ), Ντένιτς, Αγκίρες, Ναμπό (77′ Γιαννιώτας).