«Αεράμυνες» και ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-2

Ηταν ένα ντέρμπι με συγκινήσεις και πλούσιο θέαμα, όπως αποδεικνύει το σκορ. Ένα ντέρμπι που θα μπορούσαν να μπουν κι άλλα γκολ.
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-2. Ένα ματς που αμφότεροι οι αντίπαλοι έβγαλαν σοβαρές αμυντικές αδυναμίες, με τους Θεσσαλονικείς να είναι πολύ ανώτεροι στο α’ ημίχρονο και να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» από νωρίς τη νίκη, ενώ πλήρωσαν ακριβά στο β’ μέρος τις δικές τους ανορθογραφίες στον ανασταλτικό τομέα, ανορθογραφίες που στοιχίζουν βαθμούς βέβαια στη μάχη του τίτλου.
Ο Κωστένογλου διόρθωσε γρήγορα τα… κακώς κείμενα του πρώτου ημιώρου με τις κινήσεις του από τον πάγκο, ήταν σωστές οι αλλαγές του με την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου (Ντέλετιτς και Γιακουμάκης αντί Παουλίνιο και Αλμπάνη), ενώ ο Λιβάγια σταδιακά ανέβασε πολύ την απόδοσή του και ο Μπάρκας έκανε σπουδαίες επεμβάσεις στα τελευταία λεπτά.
Από πλευράς πρωταθλητών, ο Μίσιτς έκανε πολλή δουλειά στο κέντρο, ο Λημνιός ταλαιπώρησε αρκετά τους αμυντικούς της ΑΕΚ και ο Σβιντέρσκι το καθήκον του το έκανε με τα δύο γκολ που έβαλε.
Όσο για τη χρησιμοποίηση του Ζίβκοβιτς στα γκολπόστ αντί του Πασχαλάκη, αποδείχθηκε μία ή άλλη, αφού πάλι ο ΠΑΟΚ δέχθηκε φθηνά γκολ.
Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το ματς στο α’ ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί στο ΟΑΚΑ από τα πρώτα λεπτά. Ήταν θέμα χρόνου, λοιπόν, να έρθει το γκολ από τον ΠΑΟΚ, το σημείωσε ο Σβιντέρσκι στο 16′, ενώ στο 25′ ο Μπίσεσβαρ έχασε πέναλτι σημαδεύοντας το δοκάρι, παράβαση που υπέδειξε με τη συνδρομή του VAR o Eλβετός διαιτητής Κλόσνερ.
Το β’ ημίχρονο είχε διαφορετική τροπή, καθώς η ΑΕΚ έδειξε πολύ πιο παθιασμένη από την αρχή κι ενώ ήταν σαφές ότι η είσοδος των Γιακουμάκη και Ντέλετιτς έδωσε άμεσα άλλη πνοή στην επίθεση των γηπεδούχων.
Το 1-1, λοιπόν, ήρθε στο 54′ από στημένη φάση και με σκόρερ τον Τσιγκρίνσκι, ωστόσο πάνω στον ενθουσιασμό τους οι παίκτες του Κωστένογλου πάλι ξεχάστηκαν στα μετόπισθεν και ο Σβιντέρσκι τους τιμώρησε άμεσα (στο 58′ συγκεκριμένα), φάση σχεδόν πανομοιότυπη με αυτή του 0-1.
Δεν το έβαλαν όμως κάτω οι «κιτρινόμαυροι», δεν πτοήθηκαν και από το γκολ του Γιακουμάκη που ορθά και με τη χρήση του VAR δεν μέτρησε στο 63′ (ο Μάνταλος ήταν οφσάιντ και ο Ζίβκοβιτς έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή η μπάλα), για να ισοφαρίσουν στο 79′ με τον Ντέλετιτς.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ελβετός Κλόσνερ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Tσούρχερ και Τσγκράγκεν, που τα πήγαν καλά.
Κίτρινες: 55′ Bράνιες, 83′ Γαλανόπουλος – 52′ Γιαννούλης, 82′ Ζαμπά.
ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Βράνιες, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Παουλίνιο (46′ Γιακουμάκης), Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς, Λόπες, Μάνταλος (85′ Κλωναρίδης), Αλμπάνης (46′ Ντέλετιτς), Λιβάγια.
ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Γιαννούλης, Βαρέλα, Κρέσπο, Μίσιτς, Ντάγκλας Αουγκούστο, Ελ Καντουρί, Λημνιός (77′ λ. τρ. Ζαμπά), Μπίσεσβαρ (88′ Μαουρίσιο), Σβιντέρσκι (66′ Άκπομ).