«Αέρας» ο Πανιώνιος στο Αλκαζάρ, 3-0 τον Ολυμπιακό Βόλου

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Πανιώνιος στο Αλκαζάρ, όπου νίκησε 3-0 τον Ολυμπιακό Βόλου και ουσιαστικά προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Oλυμπιακός Βόλου ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο και είχε δοκάρι και με τον Κόλα στο 38ο λεπτό, αλλά άπαξ και σκόραρε ο Πανιώνιος στο δεύτερο μέρος δεν μπόρεσε να επανέλθει.

Το 0-1 έγινε στο 56’: Ο Ρόκα έκανε πέναλτι στον Εμμανουηλίδη και εκείνος ανέλαβε ένα λεπτό αργότερα την εκτέλεση και δεν λάθεψε. Το γκολ έδωσε ώθηση στον Πανιώνιο, που «ανέβηκε».

Ο Μακρυωνίτης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το πλασέ του Οικονομίδη στο 59′, με τον ίδιο παίκτη να χρίζεται τελικά σκόρερ στο 64′ με υπέροχο σουτ από το ύψος της περιοχής, έπειτα από απομάκρυνση του Παπαϊωάννου με το κεφάλι.

Ο Ολυμπιακός Βόλου έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει και στο 88ο λεπτό ο Εμμανουηλίδης «σφράγισε» τη νίκη με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αυτή τη φορά με κοντινό πλασέ έπειτα από σέντρα του Κιάκου από τα δεξιά.

Κίτρινες: 45’+1 Βοσνακίδης, 56′ Ρόκας, 79′ Πριόνας – 39′ Ρέντζας, 60′ Γρίβας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Μακρυωνίτης, Τζέφερσον (53′ Καρακώστας), Βοσνακίδης, Γραικός, Δεινόπαπας (63′ Πριόνας), Κόλα, Κουτσιανικούλης (66′ Κλεμέντε), Μπουτζίκος, Παπαϊωάννου, Ρόκας, Τσίτας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Ρέντζας (46′ Παπαγεωργίου), Κόρμπος (68′ Τσιλούλης), Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης, Δούμτσιος, Κιάκος, Γρίβας.