Αστέρας Ρεθύμνου:Επιστροφή στις νίκες με… από μηχανής Θεό τον Μαραθιανό στο 95’ – 2-1 τον Ποσειδώνα

Κόντρα στον ισχυρό άνεμο και τον… χρόνο, ο Αστέρας Ρεθύμνου νίκησε στο τελευταίο δευτερόλεπτο τον Ποσειδώνα με 2-1, με «λυτρωτή» τον Μαραθιανό στο 95ο λεπτό.

Πολλές συγκινήσεις επεφύλασσε η 9η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΡ για την ομάδα μας στο γήπεδο της Σοχώρας. Η νίκη ήταν μονόδρομος για την επιστροφή στις επιτυχίες, η οποία ήρθε με περιπετειώδη τρόπο και ενώ όλα έδειχναν πως θα παραχωρούσε τη 2η σερί ισοπαλία στο γήπεδο της. Όμως, ο Μαραθιανός είχε… διαφορετική άποψη, με τον Ρότζεν να του βγάζει όμορφη σέντρα στο 95’ και με κεφαλιά στην αριστερή γωνία του Δρανδάκη χάρισε την 7η νίκη και φτάνοντας στους 22 βαθμούς.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τον ισχυρό άνεμο, ο οποίος δεν άφησε να παιχτεί ποδόσφαιρο και ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο. Στο α’ μέρος, ο Αστέρας Ρεθύμνου δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, με τον Ρότζεν να ανοίγει το σκορ στο 30ό λεπτό με πανέμορφη λόμπα. Ο Ποσειδώνας, όμως, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 41’ με τον Βλαστό, δίνοντας και πάλι ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στην επανάληψη, αν και η ομάδα μας πίεσε, δεν μπόρεσε να πάρει και πάλι προβάδισμα, πριν την τελευταία φάση της αναμέτρησης, όπου ο Μαραθιανός έδωσε το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς.

Η επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας θα πραγματοποιηθεί στα Σελλιά κόντρα στον Φοίνικα (5/12).

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

9’ Ο Βελονάκης στο πρώτο σουτ του ματς, με την μπάλα να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

11’ Ο Βελονάκης μέσα από την περιοχή πασάρει στον ξεμαρκάριστο Κλειδή, με την προβολή του τελευταίου να περνάει ελάχιστα άουτ, στην πρώτη κλασική ευκαιρία της ομάδας μας.

12’ Ο Βλαστός βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Παπαδάκη, με τον έμπειρο πορτιέρο να αποκρούει με τα πόδια.

15’ Ο Ρότζεν με φανταστικό σουτ έξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα στη συμβολή των δοκών.

26’ Ο Ρότζεν σουτάρει έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

28’ Ο Ρότζεν τη σέντρα, με τον Ψυχουντάκη να κάνει την κεφαλιά η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ.

30’ Ο Χατζηπαράσχος σκάβει την μπάλα υπέροχα βρίσκοντας τον Ρότζεν, ο οποίος με φοβερό πλασέ κρέμασε τον τερματοφύλακα για το 1-0.

33’ Το 7 σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, με τον Παπαδάκη μα διώχνει σε κόρνερ.

38’ Ο Άννι με απευθείας εκτέλεση φάουλ αναγκάζει το τέρμα να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

41’ Ο Πλεύρης βγάζει μόνο του από δεξιά τον Βλαστό, ο οποίος με σουτ στη δεξιά γωνία του Παπαδάκη ισοφαρίζει σε 1-1.

42’ Ο Βελονάκης με ατομική προσπάθεια έφτασε μέσα στην μικρή περιοχή όπου πλάσαρε πιεζόμενος, με το τέρμα να αποκρούει δύσκολα.

72’ Σούταρε ο Ρότζεν από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει στα σώματα.

74’’ Στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα μετά από γύρισμα του Βελονάκη από δεξιά.

90’ Ο Ρότζεν το γυριστό μέσα από την περιοχή, με τον Δρανδάκη να μπλοκάρει.

90’+ Ο Μαραθιανός σούταρε από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα πάνω στη γραμμή.

90’+ Ο Ρότζεν βγάζει τη σέντρα, με τον Μαραθιανό να σκοράρει με κεφαλιά στην τελευταία φάση του αγώνα για το 2-1.

Αστέρας Ρεθύμνου (Ηλίας Ασπρομάτης): Παπαδάκης, Ψυχουντάκης, Ρότζεν, Μαραθιανός, Μελαδάκης, Αντωνόπουλος, Βελονάκης (78’ Χατζηάδης), Άννι, Κλειδής (17’ λ.τ. Χατζηπαράσχος), Γερωνυμάκης (73’ Τζαγκαράκης), Χατζηκωνσταντίνου.

Ποσειδώνας Γερανίου (Στέλιος Κοζανίδης): Δρανδάκης, Παυλάκης, Φαλιδάκης, Στελίκος, Σεομπάνου, Σπανίδης, Πετρογιαννάκης, Πλεύρης, Βλαστός, Αποστολάκης (73’ Χρυσανθίδης), Νικολακάκης (88’ Κούσμινας).