Αστέρας Ρεθύμνου:Πρώτη ήττα στην Α’ ΕΠΣΡ, 0-3 από τον Άρη Ρεθύμνου

Την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΡ γνώρισε ο Αστέρας Ρεθύμνου, χάνοντας με 0-3 από τον Άρη Ρεθύμνου, στη Σοχώρα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Η ομάδα μας, παρά το ότι δημιούργησε πολλές φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία, δεν μπόρεσε να τις «εξαργυρώσει», ενώ δύο λάθη στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων αποδείχθηκαν κομβικά για την έκβαση της αναμέτρησης.

Ο Άρης εμφανίστηκε πιο τυχερός στο ξεκίνημα του αγώνα, βλέποντας τον Κλειδή να σημειώνει αυτογκόλ με κεφαλιά έπειτα από μακρινή εκτέλεση φάουλ, μόλις στο 3ο λεπτό. Από κει και πέρα, στις πιο κλασικές ευκαιρίες της ομάδα μας στο α’ ημίχρονο, ο Τάκα έχασε ένα τετ α τετ στο 16’, ενώ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρότζεν στις καθυστερήσεις, αποκρούστηκε από τον Χνάρη στο «παραθυράκι», στην τελευταία φάση του α’ μέρους.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας Ρεθύμνου πίεσε και έφτασε κοντά στο γκολ σε 3 περιπτώσεις με τον Ρότζεν και τον Βελονάκη στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Γαβαλάς εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία της ομάδας μας μέσα στην περιοχή, πλασάροντας από πολύ κοντά για το 0-2 (58’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Ηλία Ασπρομάτη δεν απογοητεύτηκαν, απείλησαν ξανά στη συνέχεια για να μειώσουν, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τον τρόπο προς τα αντίπαλα δίχτυα, με τον Μάρκο Αντουράκη να διαμορφώνει το τελικό 0-3 στο 88ο λεπτό.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα μας είναι ο ΟΦ Αρμένων, εκτός έδρας, την Κυριακή 24 Οκτωβρίου (16.00).

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

3’ Αυτογκόλ του Κλειδή με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ (0-1).

16’ Τετ α α τετ του Τάκα από πλάγια θέση, πλάσαρε πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

31’ Σουτ του Γύπαρη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

38’ Ο Κουταλάς σε τετ α τετ απέκρουσε σωτήρια ο Παπαδάκης.

40’ Κόρνερ του Ροτζεν, ο Μελαδάκης έπιασε την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση μέσα από την μικρή περιοχή, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

45’+ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρότζεν απο τα 35μ., με την μπάλα να έχει πορεία στο «παραθυράκι», με τον Χνάρη να αποκρούει εντυπωσιακά στην τελευταία φάση του ημιχρόνου.

50’ Ο Ρότζεν εκτέλεσε το φάουλ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα από το αριστερό δοκάρι.

52’ Ο Βελονάκης χάνει μοναδική ευκαιρία με κεφαλιά μετά από σέντρα του Αντωνόπουλου.

56’ Ο Βελονάκης και πάλι απείλησε μέσα από την περιοχή πλασάροντας ελάχιστα άουτ.

58’ Ο Γαβαλάς εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία της άμυνας μας, με τον πρώτο να πλασάρει εύστοχα από κοντά για το 0-2.

66’ Νέα ευκαιρία με τον Βελονάκη, η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ.

77’ Σουτ του Ματαραγκάσι μπλόκαρε ο Παπαδάκης.

79’ Ο Χατζηάδης χάνει μοναδική ευκαιρία, καθώς δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα όσο ήθελε για να την στείλει στα δίχτυα μέσα από την μικρή περιοχή.

80. Ο Χατζηάδης σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Χνάρη να μπλοκάρει.

83’ Ο Δασκαλάκης απείλησε από δεξιά με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ.

88’ Ο Αντουράκης Μ. στην αντεπίθεση με σουτ από αντεπίθεση έγραψε το 0-3.

90’ Ο Κλειδής σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι διαιτητές: Κετεσίδης, Καλυβιανάκης, Βαρβαντάκης.
Αστέρας Ρεθύμνου (Ηλίας Ασπρομάτης): Παπαδάκης, Χατζηκωνσταντίνου (81’ Σαββάκης), Ρότζεν, Γερωνυμάκης (70’ Χατζηπαράσχος), Κλειδής, Μελαδάκης, Γύπαρης, Αντωνόπουλος, Άνι (81’ Μιχαηλίδης), Τζαγκαράκης (46’ Βελονάκης), Τάκα (70’ Χατζηάδης).
Άρης Ρεθύμνου (Άρης Παπαδάκης): Χνάρης, Χρυσαφόπουλος, Αντουράκης Σ., Δασκαλάκης, Χασιώτης, Περίφανος, Κουταλάς (72’ Αντουράκης Μ.), Καψαλάκης, Σηφακάκης, Ματαραγκάσι (85’ Ναθαναηλίδης), Γαβαλάς (63’ Ζότο).