Αστέρας Ρεθύμνου:Θριαμβευτές στο ντέρμπι της Σοχώρας – Νίκη με 1-0 επί του Αστέρα Περάματος

Το 2ο συνεχόμενο «τρίποντο» κατέκτησε ο Αστέρας Ρεθύμνου, κερδίζοντας με 1-0 τον Αστέρα Περάματος στην Σοχώρα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΡ, με «χρυσό» σκόρερ τον Κλειδή στο 40ό λεπτό.

Στο α’ μέρος το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τον χώρο του κέντρου. Η ομάδα μας έχασε μοναδική ευκαιρία στο 10’, με τον Γύπαρη να αστοχεί σε τετ α τετ και στη συνέχεια ο Κλειδής σούταρε δυνατά, με τον Νικηφόρο να αποκρούει. Όμως, στο 40ό λεπτό ο Ρότζεν με όμορφη κάθετη μπαλιά έβγαλε μόνο του τον Κλειδή απέναντι στον Νικηφόρο, πλασάροντας για το 1-0.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, αλλά η ομάδα μας απείλησε αρκετές φορές στην αντεπίθεση με τον Ρότζεν, ενώ ο Μελαδάκης έχασε δύο μοναδικές ευκαιρίες από κοντά, με κεφαλιά, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μας. Αυτό το κατάφερε ο Βελονάκης στο 77’, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε, χρεώνοντας επιθετικό φάουλ. Τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι άνηκε στον Αστέρα Περάματος, με τον Σκουλούδη να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Παπαδάκη.

Να σημειώσουμε ότι κατά τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου (20′), ο Γενικός Αρχηγός της ομάδας μας, Κωστής Μανουσάκης, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα από τον πάγκο, λόγω διαμαρτυριών.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα μας έφτασε του 9 βαθμούς σε 4 παιχνίδια, «ισοφαρίζοντας» τον Αστέρα Περάματος στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
10’ Ο Γύπαρης βγήκε τετ α τετ από πλάγια θέση μετά από ωραία πάσα του Άννι σουτάροντας από κοντά με τον Νικηφόεο να αποκρούει. Στη συνέχεια της φάσης ο Κλειδής έπιασε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, με τον Νικηφόρο να αποκρούει ξανά.
11’ Ο Σκουλούδης σουτάρει με τον Παπαδάκη να αποκρούει σωτήρια.

12’ Ο Μυρθιανός σουτάρει απευθείας το φάουλ με τον Παπαδάκη να αποκρούει σε κόρνερ.
31’ Σουτ του Γύπαρη η μπάλα ψηλά άουτ.
40’ Ο Ρότζεν βγάζει υπέροχη κάθετη στον Κλειδή, ο οποίος με ωραίο πλασέ γράφει το 1-0.
59’ Ο Ρότζεν με ωραία προσπάθεια από αριστερά πάσαρε στον Τάκα, ο οποίος έπιασε αμέσως το σουτ, με τον Νικηφόρο να αποκρούει σε κόρνερ.

60’ Από κόρνερ του Ρότζεν ο Μελαδάκης έπιασε την κεφαλιά ανενόχλητος, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.
64’ Ο Μαραθιανός έκανε το σουτ από πολύ μακριά, με τον Νικηφόρο να αποκρούει σε κόρνερ.
65’ Ο Ρότζεν εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Μελαδάκη να χάνει μοναδική ευκαιρία με κεφαλιά.
72’ Ο Ρότζεν σουτάρει με τον Νικηφόρο να αποκρούει σε κόρνερ.
77’ Ο Βελονάκης σκοράρει, με τον διαιτητή να το ακυρώνει, χρεώνοντας επιθετικό φάουλ.
81’ Ο Σκουλούδης με κεφαλιά από κοντά σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Παπαδάκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δασκαλομαρκάκης, Συργούνη, Βαρβαντάκης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Ηλίας Ασπρομάτης): Παπαδάκης, Χατζηκωνσταντίνου, Μαραθιανός, Ρότζεν, Κλειδής, Μελαδάκης, Γύπαρης (86’ Τζαγκαράκης), Αντωνόπουλος, Άννι (71’ Βελονάκης), Τάκα (84’ Σαββάκης), Ψυχουντάκης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ (Μ. Στεφανάκης): Νικηφόρος, Τουρνάκης, Κουδουνάκης, Μεταξάκης (78’ Μουσκάι), Δροσάκης, Αντιασβίλι, Μυρθιανός, Σπανουδάκης, Ρηγάκης, Σκουλούδης (90’+ Παπαγιαννάκης), Μοσχονάς (46’ Κατσαμάς).