Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός

Έχασε την ευκαιρία να πάει με ευρύ σκορ στην Κωνσταντινούπολη

Για 67 λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 3-0, αλλά η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε, κέρδισε πέναλτι από μία επιπόλαιη ενέργεια του Ρέτσου, μείωσε εν τέλει σε 3-2 και δίνει άλλο χρώμα στον επαναληπτικό της Κωνσταντινούπολης για τα προημιτελικά του Κόνφερενς

Δύο πρόσωπα παρουσίασε ο Ολυμπιακός που έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση επί της Φενέρμπαχτσε με το 3-2 στο Καραϊσκάκη, αλλά η ρεβάνς στην Πόλη σε μία εβδομάδα είναι δύσκολη! Παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόσωπο έως το 67’, έχοντας φτάσει το σκορ στο 3-0 και ρίχνοντας τη Φενέρμπαχτσε στο καναβάτσο. Ωστόσο, ένα πέναλτι του Ρέτσου έδωσε τη δυνατότητα στους Τούρκους να πιστέψουν ακόμη και στην ισοφάριση! Τελικά κατάφεραν να μειώσουν στο τελικό 3-2 και να δώσουν ξεχωριστό ενδιαφέρον στον επαναληπτικό του «Σουκρού Σαράτσογλου» για την προημιτελική φάση του Κόνφερενς. Εκεί απ’ όπου θα απουσιάσει ο Ρέτσος, αλλά θα είναι παρών ο Ποντένσε που εξέτισε την ποινή του.

τραυματισμός του Εστερβέλντε, με αποτέλεσμα να κάνει άρον-άρον την πρώτη αλλαγή στο 45’ (μπήκε ο Καντιόγλου). Τα «καναρίνια» δεν μπορούσαν με τίποτα να διασπάσουν την άμυνα του Ολυμπιακού με κάθετο ποδόσφαιρο και επιχειρούσαν κυρίως από τα φτερά να προκαλέσουν κινδύνους, δίχως όμως αποτέλεσμα. Έλειπε αρκετά ο Φρεντ από τη μεσαία γραμμή της Φενέρ. Τελικά, οι Τούρκοι απείλησαν στις καθυστερήσεις σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά με ένα χτύπημα φάουλ του Καχβετσί που βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων (45’+1’) και εν συνεχεία με τον Τζολάκη να λέει «όχι» στο φαλτσαριστό σουτ του Κρούνιτς στο 45’+4’. Ο Ολυμπιακός πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 2-0. Απόλυτα δίκαιο σκορ!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ακολούθησε την ίδια τακτική. Έκανε σμπαράλια το build up των Τούρκων, οι αμυντικοί της Φενέρ έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και η χαμένη ευκαιρία του Ελ Κααμπί στο 51′ ήταν ο προάγγελος όσων θα ακολουθούσαν έως το 67′. Ο Μαροκινός έπειτα από κλέψιμο του Γιόβετιτς έβγαλε τον Τσικίνιο σε θέση βολής και στο 57′ το… κοντέρ έγραφε 3-0! Εκείνη τη στιγμή ο Ισμαϊλ Καρτάλ βλέποντας ότι η Φενέρμπαχτσε δεν τραβούσε, αποφάσισε να βάλει στο ματς τον Φρεντ που είναι το «μυαλό» των Τούρκων. Η είσοδος του Βραζιλιάνου άλλαξε την εικόνα της Φενέρ, αλλά για να απειλήσει σοβαρά τον Ολυμπιακό, χρειαζόταν μία… ώθηση. Αυτή την «ώθηση» την έδωσε – δυστυχώς για τους Πειραιώτες – ο Παναγιώτης Ρέτοσς με ένα επιπόλαιο πέναλτι που έκανε στον Οσαγί – Σαμουέλ στο 67′. Ο Τάντιτς μείωσε σε 3-1 στο 68′ και έως το φινάλε του αγώνα το σκηνικό μεταφέρθηκε στο δεύτερο μισό του γηπέδου του Ολυμπιακού. Οι Τούρκοι πίεσαν, κατάφεραν να μειώσουν με τον Καχβετσί σε 3-2 στο 74′ και ήθελαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο ευκαιρίες με τον Σιμάνσκι στο 84′ και τον Μπονούτσι στο 90’+4′ για να ισοφαρίσουν, αλλά στο τέλος το σκορ έμεινε υπέρ του Ολυμπιακού. Ένα σκορ που αν λάβουμε υπόψη την εικόνα των πρώτων 67 λεπτών αδικεί τους Πειραιώτες. Ωστόσο, στα τελευταία 25 με 30 λεπτά οι Πειραιώτες μετά από την κακή στιγμή του πέναλτι, γύρισαν αρκετά μέτρα πίσω και κόντεψαν να ισοφαριστούν. Η ρεβάνς σε μία εβδομάδα θα είναι εξαιρετικά δύσκολη, γιατί θα είναι πιο έτοιμοι ο Φρεντ, αλλά και ο Μπατσουαγί που κρίθηκε ανέτοιμος και έμεινε στον πάγκο. Το 3-2 πάντως δίνει προβάδισμα πρόκρισης στον Ολυμπιακό. Απλώς έτσι όπως ολοκληρώθηκε το παιχνίδι, έμεινε στο τέλος μία περίεργη γεύση…