ΕΠΣ Ηρακλείου | Στους “8” η Μικτή Κ16 που κέρδισε την Αχαΐα

Στις «8» κορυφαίες ομάδες του Πανελλήνιου Ενωσιακού Πρωταθλήματος προκρίθηκε η Μικτή Κ16 του Ηρακλείου, μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη νοκ-άουτ παιχνίδι στην έδρα της ΕΠΣ Αχαΐας.

Τα «εισιτήριο» για τα προημιτελικά ήρθε με γκολ του Βασίλη Κωστάκη στο 95’ (για το τελικό 1-2), λίγα δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Ο “χρυσός” σκόρερ ήταν αυτός που είχε ανοίξει το σκορ για την ΕΠΣΗ στο 45′ (“χτύπησε” στο φινάλε κάθε ημιχρόνου), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 47′ με τον Δαραμούσκα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΕΠΣ Αχαΐας να είναι ζητάει περισσότερα πράγματα στο επιθετικό κομμάτι, μεταφέροντας το παιχνίδι προς την εστία του Αλεξανδράκη.

Μόλις στο 1ο λεπτό χρειάστηκε η απομάκρυνση του Ζουραράκη σε καίρια θέση στο γύρισμα του Γκολφίνου, ενώ στο 15’ ο Καραβασίλης αστόχησε από καλή θέση.

Στο 30’ η Αχαΐα απείλησε εκ νέου με το γύρισμα του Κορμπάκη, όμως κανείς δε βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για την σπρώξει στα δίχτυα, ενώ στο 41’ ο Γκολφίνος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η… αφύπνιση του Ηρακλείου ήρθε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, όμως απέδωσε καρπούς. Η ευκαιρία του Βγόντζα στο 44’ (απέκρουσε σε κόρνερ ο Αναστασόπουλος) ήταν η… προειδοποίηση, καθώς στην εξέλιξη της φάσης με την εκτέλεση του κόρνερ από τον Κουντούρη, ο Κωστάκης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και σημείωσε το 0-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με το… καλημέρα, όταν ο Δαραμούσκας βρέθηκε σε θέση βολής και με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 1-1.

Από εκείνο το σημείο, ο ρυθμός ανέβηκε και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πιέσουν, όμως η σημασία του αγώνα οδήγησε σε νευρικότητα και λανθασμένες αποφάσεις.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η κανονική διάρκεια θα λήξει χωρίς νικητή, το φινάλε ήταν… θρίλερ. Αρχικά η Αχαΐα… σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για το γκολ της νίκης στο 90’ με τον Σπαλιάρα, όμως ο επίλογος έγραφε… Ηράκλειο.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καλογιαννάκης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Κωστάκης νίκησε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά «έγραψε» το 1-2, με τους ποδοσφαιριστές και τα μέλη της αποστολής να γίνονται ένα «κουβάρι» στους ξέφρενους πανηγυρισμούς.

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ Κ16 (Δημήτρης Βαλσάμης): Αναστασόπουλος, Κορμπάκης, Πέλο, Σταματάκης Χρ., Χαβάνης, Δαραμούσκας (83’ Σταματάκης Σπ.), Καραβασίλης (46’ Παπαευθυμίου), Μπαλάσκας (53’ Μαλιούκης), Μπούρδος (62’ Ασπρούλιας), Σπαλιάρας, Γκολφίνος.

ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ Κ16 (Γιώργος Ανωγειαννάκης): Αλεξανδράκης, Βγόντζας, Μενεγάτος, Ντελής (89’ Τσέρος), Ζουραράκης (63’ Ζέφι), Καλογιαννάκης Στ. (46’ Σταματάκης), Καλογιαννάκης Φ., Κουντούρης (63’ Χατζηκυριάκος), Μαυρογιάννης (75’ Αδαμάκης), Ψαρολογάκης, Κωστάκης.

Πηγη:neakriti.gr