Επίδειξη δύναμης η Σάκκαρη, «καθάρισε» άνετα

Αυτή η Μαρία δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Με το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης να πραγματοποιεί ακόμη μια σπουδαία εμφάνιση, το εμπόδιο της Βικτόρια Τόμοβα δεν θα μπορούσε να σταθεί ικανό για να σταματήσει την πορεία της Ελληνίδας τενίστριας στο φετινό Wimbledon.

Η Μαρία Σάκκαρη κυριάρχησε απόλυτα στο κορτ, επικράτησε με 2-0 σετ της Βουλγάρας Νο112 και πήρε την πρόκριση για τον τρίτο γύρο. Επόμενη αντίπαλος για την 26χρονη η Τατιάνα Μαρία από την Γερμανία. Το Νο103 της Παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε 2-1 απέναντι στην Κιρστέα σε μια από τις εκπλήξεις της ημέρας.

Ο αγώνας

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο αθλήτριες να έχουν θέματα στο σερβίς τους. Μπορεί αρχικά να το κράτησαν, όμως μετά το 1-1 είχαμε τρία διαδοχικά breaks.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Σάκκαρη έσπασε δύο φορές το σερβίς της αντιπάλου της και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της για να προηγηθεί με 4-2.

Η Μαρία διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμα της και κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα εξελίχθηκαν πιο απλά για την Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε το break νωρίς για να προηγηθεί με 2-1 και στην συνέχεια να πάρει «αέρα» δύο γκέιμ (3-1).

Με την Ελληνίδα τενίστρια να έχει πάρει σαφές προβάδισμα, η συνέχεια έγινε ακόμη πιο απλή για αυτήν. Καταφέρνοντας  να κρατήσει τον ρυθμό της, αλλά και το σερβίς έκλεισε το δεύτερο σετ με 6-3 φτάνοντας έτσι στην νίκη με 2-0 σετ και στην πρόκριση στον τρίτο γύρο του Wimbledon.