Εθνική χαμηλών… πτήσεων, ήττα 2-0 στη Ρώμη

Τίποτα το ιδιαίτερο δεν έδειξε η Εθνική η οποία ηττήθηκε 2-0 στο «Ολίμπικο» της Ρώμης από την Ιταλία. Την ώρα που η «Σκουάντρα Ατζούρα» προκρίθηκε στην τελική φάση του Euro 2020 η Ελλάδα αποκλείστηκε και μαθηματικά.

Ο Φαν’τ Σιπ χρησιμοποίησε πολλά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, όμως η ομάδα δεν έδειξε κάτι το αξιόλογο. Είχε δυο ευκαιρίες να προηγηθεί, με τους Λημνιό και Κουλούρη, όμως η ήττα ήταν προδιαγεγραμμένη απέναντι σε μια αντίπαλο που ήξερε τι θα συμβεί.

Το 1-0 έγινε στο 63’, όταν ο Ζορζίνιο σκόραρε με πέναλτι, μετά από αχρείαστο χέρι του Μπουχαλάκη, ενώ ο Μπερναρντέσκι έδωσε τη… χαριστική βολή στο 78ο λεπτό, μετά από κόντρα και λάθος εκτίμηση του Πασχαλάκη… Μετά οι Ιταλοί, κατέβασαν ξανά στροφή. Επαιξαν επτά λεπτά και τέλος…