Φιλική νίκη του Ο.Φ.Η. επί της Άντερλεχτ στο Βέλγιο

Σε ένα πολύ δυνατό τεστ, ο ΟΦΗ πήρε σήμερα άριστα, καθώς επικράτησε με 0-1 της Άντερλεχτ, στον αγώνα που έγινε στο προπονητικό κέντρο των Βέλγων στις Βρυξέλλες.

Το νικητήριο γκολ για τον ΟΦΗ σημείωσε λίγο πριν την ολοκλήρωση του α’ ημιχρόνου ο Σακόρ, με την εικόνα της κρητικής ομάδας καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης να είναι εξαιρετική, με την ικανοποίηση να είναι δεδομένη.

Στο ντεμπούτο του Γιώργου Σίμου στον πάγκο, ο ΟΦΗ κατάφερε να περιορίσει την αντίπαλο του και κινδύνεψε ουσιαστικά μόνο στο 37’ σε ένα σουτ του Ελ Χατζ που απομάκρυνε στη γραμμή ο Κοροβέσης.

Λίγα λεπτά αργότερα ωστόσο πήρε προβάδισμα στο σκορ. Στο 41’ ο Φερέιρα γύρισε άψογα την μπάλα για τον Σακόρ κι εκείνος διαμόρφωσε από κοντά το σκορ που έμελε να είναι και το τελικό.

Η αρχική 11αδα του ΟΦΗ στο φιλικό ήταν

Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Νάστος, Μπράουν, Μεγιάδο, Σακόρ, Αντίλ Ναμπί, Σεμέντο, Φερέιρα, Σάσι. Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Νέιρα, Μαρινάκης, Μάνος, Σαμίρ Ναμπί, Ντίνας, Μπολάκης, Δερμιτζάκης, Οικονόμου, Περδίκης, Νοικοκυράκης.

Ο Γιώργος Σίμος είχε αφήσει εκτός αποστολής τον τραυματία Βαζ ενώ δεν ρίσκαρε τη συμμετοχή του Τσιλιανίδη, λόγω του τραυματισμού του στο προηγούμενο φιλικό με την Μπέερσοτ.

Ο ΟΦΗ τώρα θα επιστρέψει από το Βέλγιο στο προπονητικό κέντρο του Άπελντορν στην Ολλανδία και θα παραμείνει εκεί έως την Παρασκευή, καθώς στη συνέχεια θα πάει στο προπονητικό κέντρο Χαμσταντ για να συνεχίσει την προετοιμασία του. Επόμενο φιλικό είναι την Παρασκευή με την Έουπεν.