Ιωνικός-Ολυμπιακός Β’ 1-0: «Λύγισαν» στο 87′ οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ιωνικός πήρε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό Β’ χάρις στο γκολ του Σαλασάρ και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη, οι Ερυθρόλευκοι γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους και πλέον βρίσκονται στην 9η θέση με 11 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός Β’ πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στο γήπεδο την Νίκαιας, ωστόσο γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Ιωνικό στην αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής της Super League 2 χάρις στο γκολ που πέτυχε ο Σαλασάρ στο 87ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Ερυθρόλευκους, μετά από αυτή της προηγούμενης αγωνιστικής από την Athens Kallithea. Άλμα τριάδας για τον Ιωνικό, ο οποίος ανέβηκε στην τρίτη θέση με 25 βαθμούς.

Πρώτο ημίχρονο

Το παιχνίδι είχε από την αρχή γρήγορο ρυθμό με τις δύο 0μάδες να παίζουν ανοιχτά. Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 15ο λεπτό και ανήκε στους γηπεδούχους.

Ο Πέτρος Γιακουμάκης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και πλάσαρε ωραία, με τον Παπαδούδη να αντιδρά εξαιρετικά και διώχνει σε κόρνερ.

Ο Ιωνικός συνέχισε να είναι πιο απειλητικός και στο 25’, ο Σαλασάρ μετά από ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή κι έκανε το γύρισμα με την μπάλα να κόβεται τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς των Ερυθρόλευκων.

Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα της Νίκαιας έχασε ακόμα μια καλή στιγμή. Ο Γιακουμάκης κινήθηκε ωραία στην πλάτη της άμυνας, η προβολή που έκανε όμως πέρασε λίγο άουτ.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός Β’ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και δημιούργησε μέσα σε τρία λεπτά δύο καλές στιγμές για να προηγηθεί.

Στο 55’ ο Μπα μπήκε σφήνα στους αμυντικούς του Ιωνικού, τσίμπησε την μπάλα, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Ιωνικού απομάκρυνε. Στην επαναφορά ο Κωστούλας πλάσαρε με τον Σόουζα να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Δύο λεπτά αργότερα οι Ερυθρόλευκοι απείλησαν ξανά. Ο Μουζακίτης έκανε το γέμισμα στην περιοχή, ο Μπαγκαλιάνης έκανε το γύρισμα, με τον Χριστοδουλή να διώχνει σε κόρνερ.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν καλές στιγμές. Η φάση που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 87ο λεπτό.

Ο Σαλασάρ, εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση και νίκησε τον Παπαδούδη γράφοντας το τελικό 1-0 και χαρίζοντας στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς την νίκης.