Με ήρωα Τζολάκη στα ημιτελικά του conference ο Ολυμπιακός

Ο Κωνσταντίνος Τζολάκης έπιασε τρία πέναλτι στη «ρώσικη ρουλέτα» και έστειλε τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά του Κόνφερενς με 3-2 στα πέναλτι έναντι της Φενέρμπαχτσε

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ αποφάσισε να πάει με τον σχηματισμό που πήγε και στο Καραϊσκάκη. Ο Γιόβετιτς κέρδισε στο… νήμα τους Όρτα και Μασούρα, παίρνοντας τη θέση πίσω από τον Ελ Κααμπί σε ένα σχήμα 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, ο Βάσκος τεχνικός επέλεξε τον Τζολάκη στα γκολπόστ, τους Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο και Ορτέγκα στην τετράδα της άμυνας, τους Έσε και Τσικίνιο δίδυμο στα χαφ, τον Γιόβετιτς μπροστά τους, τους Ποντένσε και Φορτούνη στα άκρα και τον Ελ Κααμπί στην κορυφή. Ο Ισμαϊλ Καρτάλ τα έπαιξε όλα για όλα από την αρχή, ξεκινώντας τους Φρεντ και Γιουκσέκ, αλλά και τον στόπερ Ντζίκου αντί του Σογιουντσού που έκανε πολλά λάθη στο Καραϊσκάκη. Συγκεκριμένα πήγε με 4-3-3 με τον Λιβάκοβιτς στα γκολπόστ, τους Οσαγί, Ντζικού, Μπεκάο και Καντίογλου από δεξιά προς αριστερά στην άμυνα, τους Γιουκσέκ, Φρεντ και Σιμάνσκι στα χαφ, με τους Καχβετσί και Τάντιτς στα άκρα, ενώ ο Ντζέκο παρέμεινε στην κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο δεν θύμιζε σε τίποτα το πρώτο 45λεπτο του Καραϊσκάκη. Η Φενέρμπαχτσε μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένη και με σκοπό να κυκλοφορήσει εκείνη περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της. Δεν πήγε με τα… χίλια στην επίθεση, αλλά προσπαθούσε με υπομονετικό παιχνίδι να φτάσει στην περιοχή του Τζολάκη. Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν ακίνδυνος με εξαίρεση ένα σουτ του Τσικίνιο στο 3’ που έφυγε πολλά μέτρα άουτ, καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις τον Λιβάκοβιτς. Οι Τούρκοι δίχως να είναι καταιγιστικοί, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 12’ με τον κορυφαίο της παίκτη στο πρώτο ημίχρονο, τον Καχβετσί. Ο Ντζέκο τράβηξε πάνω του δύο παίκτες, μεταξύ των οποίων ήταν και ο Ορτέγκα, με αποτέλεσμα ο Καχβετσί με ωραίο σουτ να νικήσει τον Τζολάκη. Ο Μεντιλίμπαρ έβλεπε τους Ποντένσε και Φορτούνη να μην μπορούν να δημιουργήσουν από τα άκρα. Αρχικά έπαιξε ο Ποντένσε αριστερά και ο Φορτούνης δεξιά. Στα μισά του ημιχρόνου τους άλλαξε πλευρές, αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να προκαλέσουν μπελάδες στην τούρκικη άμυνα. Ο Γιόβετιτς έδινε τις μάχες του, όμως, δεν είχε συμπαραστάτες. Ο Ελ Κααμπί έμοιαζε απελπιστικά μόνος ανάμεσα στους δύο στόπερ της Φενέρ και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στο σημείο να μην γράψει μία φάση στο πρώτο ημίχρονο. Η δε Φενέρ είχε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Καχβετσί στο 34’, το οποίο εξουδετέρωσε ο Τζολάκης και το 1-0 έμεινε έως το τέλος του ημιχρόνου

Γήπεδο: «Σουκρού Σαράτσογλου»

Διαιτητής: Στίλερ (Γερμανία)

Σκόρερ: 12’ Καχβετσί

Κίτρινες: 94’ Σιμάνσκι – 36’ Ορτέγκα, 60’ Ποντένσε, 60’ Τζολάκης, 72’ Ντόη, 90’+’4 Μασούρας, 112’ Έσε

Κόκκινη: 123’ Ντόη (2η κίτρ.)

Συνθέσεις:

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (4-3-3): Λιβάκοβιτς – Οσαγί Σαμιουέλ, Ντζίκου, Μπεκάο (100’ Σογιουντσού), Καντίογλου – Γιουκσέκ (122’ Μπονούτσι), Φρεντ (86’ Ζάγιτς), Σιμάνσκι (106’ Κρούνιτς) – Καχβετσί (86’ Ουντέρ), Τάντιτς, Ντζέκο (74’ Μπατσουαγί).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (4-2-3-1): Τζολάκης – Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα (89’ Ρίτσαρντς) – Έσε, Τσικίνιο (108’ Όρτα) – Φορτούνης (109’ Ελ Αραμπί), Ποντένσε (64’ Μασούρας), Γιόβετιτς (46’ Ιμπόρα) – Ελ Κααμπί