Ιστορική νίκη στην Α’ Εθνική επί Ατρομήτου για τα κορίτσια του Αστέρα Ρέθύμνου

Την πρώτη νίκη του σε επίπεδο Α’ Εθνικής ποδοσφαίρου Γυναικών πανηγύρισε η ομάδα μας πριν από λίγο, κερδίζοντας με 1-0 τον Ατρόμητο σε παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Σοχώρας, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου.

Με χρυσή σκόρερ την Παρασκευή Τζουτζουράκη που πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ η ομάδα μας νίκησε και το άγχος, πανηγυρίζοντας με την ψυχή τους αυτό το ιστορικό επίτευγμα.

Η ομάδα του Γιώργου Ιωαννίδη ήταν ανώτερη καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, δημιούργησε και σπατάλησε πολλές ευκαιρίες, βρίσκοντας απέναντι της την εξαιρετική τερματοφύλακα του Ατρομήτου, Δημητρακοπούλου. Η τελευταία κράτησε ανέπαφη την εστία της σε 6-7 περιπτώσεις ως το 80’, όπου νικήθηκε από τη νεαρή Χανιώτισσα μέσο με το πανέμορφο γκολ που σημείωσε και χάρισε στην ομάδα μας την υπερπολύτιμη νίκη.

Φάσεις και γκολ

19’ εξαιρετική κάθετη πάσα της Δαφέρμου δεν θα προλάβει τελευταία στιγμή η Τούνα.

20’ μακρινό σουτ της Δαφέρμου θα απομακρύνει με δυσκολία από το «Γ» της η Δημητρακοπούλου.

23’ δυνατό σουτ Σουράδου από τα όρια της περιοχής, θα μπλοκάρει δύσκολα η Χατζηστάμου.

25’ η Τζουτζουράκη θα δει εκτός εστίας την Δημητρακοπούλου, αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ της θα φύγει ελάχιστα άουτ.

42’ σουτ της Δαφέρμου, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
49’ φάουλ της Δαφέρμου, η μπάλα θα φύγει ψηλά άουτ.

50’ η Δαφέρμου εκτελεί κόρνερ, η κεφαλιά της Μανωλίτση θα φύγει άουτ.

58’ σουτ της Καλέλη στην αγκαλιά της Χατζηστάμου, που δεν έχει πρόβλημα.

63’ σουτ της Τούνα, αποκρούει δύσκολα η Δημητρακοπούλου.

67’ σουτ της Δαφέρμου λίγο άουτ.

68’ σουτ της Τούνα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

71’ νέο σουτ της Τούνα, θα κοντράρει πάνω σε αμυντικό.

73’ ένα ακόμη σουτ της Τούνα η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

75’ σουτ της Δαφέρμου εκτός περιοχής, θα αποκρούσει δύσκολα η Δημητρακοπούλου.

80’ εξαιρετική ενέργεια της Τζουτζουράκη, η οποία απέφυγε δύο αντιπάλους και με ψηλοκρεμαστό πλασέ νικάει την Δημητρακοπούλου, ανοίγοντας το σκορ, 1-0.

88’ καλό σουτ της Δαφέρμου θα διώξει δύσκολα και πάλι η Δημητρακοπούλου.

90’ φάουλ της Σύρμη, σύγχυση στην περιοχή του Αστέρα, δύο προσπάθειες για σουτ άστοχες, για τις φιλοξενούμενες.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μανδαλενάκης, Βισκαδούρος, Δασκαλάκης (Ηρακλείου).

ΤΟ ΓΚΟΛ: 80’ (Σ) Τζουτζουράκη.

ΑΟΝ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Ιωαννίδης): Χατζηστάμου, Νάνου, Γουνάκη, Κιαχίδου, Τζουτζουράκη, Ειρ. Δρακάκη (83’ Καραμουσαδάκη), Δαφέρμου, Βοργιά (87’ Κελαϊδή), Μανωλίτση (87’ Γένοβα), Τούνα, Σταγάκη (46’ Παπακωνσταντή).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Βασίλης Σπέρτος): Δημητρακοπούλου, Παπούτσα, Μαμάνη, Κουκοπούλου (80’ Αλιβανόγλου), Σύρμη, Τασιοπούλου (46’ Σιμέλα), Δαδέρου (64’ Γκούβελου), Κατσάνου, Σουράδου (46’ Καλλέλη), Μυρσιλή, Κώστα (80’ Κυριακίδη).