Ήττα για τον Ο.Φ.Η. στη Θεσσαλονίκη από τον Άρη

Ο ΟΦΗ  έφτασε κοντά στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον Άρη, όμως στο τέλος δεν άντεξε.
Η ομάδα του Ηρακλείου ηττήθηκε 3-1 στο ματς της 26ηςαγωνιστικής και η θηλιά για την παραμονή έσφιξε περισσότερο, μετά και τα αποτελέσματα των αντιπάλων.

Οι παίκτες του Ο.Φ.Η. κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι το 75’ κόντρα σε όλους, αφού ο διαιτητής Σέζος αντιμετώπισε με δύο μέτρα και δύο σταθμά τις ομάδες.

Εκτός από το πέναλτι που δεν εκμεταλλεύτηκε ο Άρης και προέρχεται από ανύπαρκτο φάουλ που έδειξε ο ρέφερι της αναμέτρησης, με τα σφυρίγματα του έβαζε συνεχώς σε θέση άμυνας τον ΟΦΗ κοντά στην περιοχή του.

Η ομάδα του Χάιμε Βέρα είχε καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και εκτός από το προβάδισμα με τον Βαζ, θα μπορούσε να είχε ένα ακόμη τέρμα με την ευκαιρία του Φερέιρα στις καθυστερήσεις.

Στην επανάληψη, η εικόνα ήταν διαφορετική, αφού οι Κρητικοί δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν τους αντιπάλους μακριά από την περιοχή τους.

Ο Άρης δημιούργησε αρκετές τελικές και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα του ΟΦΗ, για την ισοφάριση με τον Ρόουζ, ενώ με στατικές φάσεις και καλές εκτελέσεις ήρθε το 3-1 από τους Ματίγια και Μαρτίνες.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης, Ρόουζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ (81′ Βαλεριάνος), Σιώπης, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία, Φετφατζίδης (61′ Λάρσον), Ντιγκινί, Γιουνές.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου (57′ λ.τ. Στρέζος), Μπράουν, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Νάστος, Κυριακίδης (68′ Παπάζογλου), Βαζ (81′ Αργυρόπουλος), Φερέιρα, Κουτσιανικούλης, Σάσι.