Ήττα στην πρεμιέρα στο Μαρτινέγκο η γυναικεία ομάδα του Αστέρα Ρεθύμνου

Χωρίς θετικό αποτέλεσμα έφυγε από το Μαρτινέγκο η γυναικεία ομάδα του Αστέρα Ρεθύμνου, γνωρίζοντας την ήττα με 4-0 από τον Εργοτέλη, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Women’s Football League.

Η ομάδα μας προσπάθησε, «πάλεψε» αλλά δεν απέφυγε την πρώτη ήττα της σεζόν 2021-22. Ειδικότερα στο α’ μέρος, οι Ρεθυμνιώτισσες αντιστάθηκαν σθεναρά, παρά το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν. Η Κελαϊδή έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, μόλις στο 3ο λεπτό, με την Σιδηρά να αναλαμβάνει την εκτέλεση και παρά του ότι η νεαρή τερματοφύλακας, Ειρήνη Μανουκαράκη, έπεσε στη σωστή γωνία δεν απέφυγε το 1-0. Από κει και έπειτα, δεν απειλήθηκαν σοβαρά με το α’ ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 1-0, ενώ ο Νίκος Κυριακόπουλος είδε την Κελαϊδή να αποχωρεί λόγω τραυματισμού στο 44’.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχες κατάφεραν και πάλι να βρουν τέρμα νωρίς (2-0 στο 56’ με την Κωνσταντοπούλου), κάνοντας δύσκολη τη συνέχεια της ομάδας μας. Στο 66’ ο Εργοτέλης κέρδισε ακόμα ένα πέναλτι, με την Ραπάνη να εκτελεί εύστοχα για το 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε η Δρακωνάκη στο 74ο λεπτό.

Εργοτέλης (Γιάννα Δούκα): Γρηγοριάδου, Κωνσταντοπούλου, Τούνα, Σιδηρά, Καλέση, Δρακογιαννάκη, Δρακωνάκη, Ραπάνη, Γουνάκη (Σαριδάκη), Φανουράκη, Ξέρα.

Αστέρας Ρεθύμνου (Νίκος Κυριακόπουλος): Μανουκαράκη, Καλλιγιάννη, Νάνου, Κελαϊδή (44’ λ.τ. Καραμουσαδάκη), Κιαχίδου, Πιτσή, Βορριά, Δαφέρμου, Μανωλίτση, Παπακωνσταντή (69’ Καραντωνάκη), Δρακάκη.