Κυρίαρχος στην Κρήτη ο Ολυμπιακός με σούπερ Σισέ και Ρόνι Λόπες (1-3)

Ο Ολυμπιακός πέτυχε τεράστια εκτός έδρας νίκη επί του ΟΦΗ με 3-1, έχοντας για πρωταγωνιστές τον Πάπε Σισέ και τον Ρόνι Λόπες.

Σε μια ακόμη παράσταση πρωταθλητή, νυν και… επόμενου με το Ηράκλειο να προστίθεται στην ερυθρόλευκη λίστα της περιφέρειας. Λαμία, Τρίπολη, Γιάννενα, Αγρίνιο και το βράδυ του Σαββάτου Ηράκλειο για το 5×5. Για ένα εντυπωσιακό αήττητο του Ολυμπιακού που τρέχει 3 χρόνια τώρα καθώς η τελευταία ήττα στην περιφέρεια ήταν τον Οκτώβριο του 2018 στο Ηράκλειο.

Για τον Ολυμπιακό που κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες καθώς η βροχόπτωση ήταν έντονη έπαιξε ωραίο και κυριαρχικό ποδόσφαιρο και απέδειξε πως έχει τον τρόπο και σε αυτό το σενάριο.

Ο ΟΦΗ βλέπετε έγινε η πρώτη ομάδα σε αγώνα πρωταθλήματος που πήρε κεφάλι στο σκορ απέναντι στον Ολυμπιακό, με το εξαιρετικό τελείωμα του Διαμαντή στο 16΄μετά την κακή αντίδραση του Λόπες.

Ο ΟΦΗ όμως είχε να αντιμετωπίσει την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος. Το λένε ξεκάθαρα τα επιτεύγματα των ερυθρολεύκων, οι 32 βαθμοί σε 12 ματς, το 6Χ6 εκτός έδρας, οι πρωταγωνιστές που βγαίνουν μπροστά αγώνα με τον αγώνα. Το λένε και οι αντίπαλοι του.

Ο Ολυμπιακός είχε χρειαστεί αρχικά την σωτήρια επέμβαση του Βατσλίκ στο τετ α τετ με τον Καστάνιος μετά το λάθος του Μπα, ενώ παρά το γρήγορο γκολ που δέχθηκε βρήκε άμεσα την απάντηση.

Στο 23′ ο Ρόνι Λόπες έχασε την μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, ένα λεπτό μετά όμως ο Σισέ εκμεταλλεύτηκε την σέντρα ακριβείας του Εμβιλά και με κεφαλιά άφησε άγαλμα τον Επασί και έκανε το 1-1.

Στο 34′ ο Ελ Αραμπί ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τους ερυθρόλευκους να ζητούν πέναλτι ενώ Εμβιλά και Σισέ, οι δύο βασικοί πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού στο Γεντί Κουλέ «χτύπησαν» ξανά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο 49ο λεπτό ο Γάλλος έδωσε και πάλι την ασίστ και ο Σενεγαλέζος στόπερ με στυλ… Ελ Αραμπί έκανε το 1-2 και έγινε ο πρώτος σκόρερ φέτος στην περιφέρεια για τον Ολυμπιακό σε μια σεζόν που έχει βάλει πλώρη για τον MVP της χρονιάς με τις εξαιρετικές παρουσίες που έχει.

Και αν στους δύο, Σισέ και Εμβιλά, τρίτος δεν χωρεί, στο Ηράκλειο ο Ρόνι Λόπες φρόντισε με την απόδοση του να μπει στην παρέα των πρωταγωνιστών.

Πιστοποιώντας την ανοδική πορεία του «σφραγίζοντας» με το γκολ στο 60ο λεπτό το διπλό του Ολυμπιακού. Ο Πορτογάλος άσος σκόραρε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, δεύτερη συνεχόμενη μετά το ματς με τον Λεβαδειακό στο Κύπελλο.

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε κάλλιστα να διευρύνει και άλλο το σκορ έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες τόσο στο 71΄με το σουτ του Μαντί Καμαρά όσο και στο 74΄με τον Λόπες.

Η μεγαλύτερη πάντως ήταν η τριπλή ευκαιρία στο 72΄ όπου ο Σισέ άγγιξε το χατ-τρικ, ο Εμβιλά δεν βρήκε από κοντά την μπάλα και η κόντρα στον Μπα την έστειλε στο δοκάρι.

Στο 82’ είχαμε διακοπή λόγω καπνογόνων με τον ΟΦΗ να κινδυνεύει με τιμωρία, ενώ στο 91΄ο Βατσλίκ είπε εντυπωσιακά όχι στο σουτ του Στάικου με το τελικό 3-1 για τον Ολυμπιακό να τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στην πορεία για την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος.