Μέσω Κοσόβου (1-0) στην πρώτη θέση η Εθνική

Η εθνική του Γκουστάβο Πογέτ έφυγε με το τρίποντο και από την Πρίστινα! Με τον Τάσο Μπακασέτα να «χτυπάει» ξανά, η Ελλάδα επικράτησε (0-1) του Κοσόβου και έγινε αφεντικό του ομίλου.

Μετά το Windsor Park, η εθνική μας ομάδα… άλωσε και το Fadil Vokrri! Το σύνολο του Γκουστάβο Πογέτ δεν καταλαβαίνει από έδρες, επικρατώντας και του Κοσόβου στην Πρίστινα. Μεγάλο το διπλό για την «γαλανόλευκη», που απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον όμιλο του Nations League. Δύο στα δύο τρίποντα, έξι βαθμοί και σειρά παίρνει η Κύπρος (9/5) για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Όπως και στο Μπέλφαστ, έτσι και στην Πρίστινα, τη λύση στην εθνική την έδωσε ο Τάσος Μπακασέτας. Στο κατάλληλο χρονικά σημείο, ο άσος της Τράμπζονσπορ «χτύπησε» ξανά, ανοίγοντας το δρόμο για το πολύτιμο τρίποντο. 7ο γκολ με τη γαλανόλευκη φανέλα για τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, που έχει αναλάβει ηγετικό ρόλο στις πρώτες μέρες της νέας εποχής με τον Γκουστάβο Πογέτ.

Ακόμη καλύτερη η εθνική στο δεύτερο επίσημο ματς με τον Ουρουγουανό στην άκρη του πάγκου, δεν άφησε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους. Εξαιρετικός και ο Δημήτρης Λημνιός, που συνέβαλλε τα μέγιστα και στην αμυντική λειτουργία της γαλανόλευκης. Ο 24χρονος βρέθηκε σε πολύ καλό βράδυ, κερδίζοντας και την αποβολή του Αλίτι. Με 9 παίκτες (κόκκινη και ο γκολκίπερ στις καθυστερήσεις) ολοκλήρωσε τον αγώνα το Κόσοβο, με την Ελλάδα να στέλνει… ηχηρό μήνυμα μέσω Πρίστινας. Είναι το αφεντικό του ομίλου και δείχνει πως βρίσκεται στο σωστό δρόμο.

Μπακασέτας, λαμπρός την οδηγεί

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα της εθνικής μας ομάδας στην Πρίστινα. Οι παίκτες του Πογέτ παρασύρθηκαν από τον ενθουσιασμό σε χορτάρι και εξέδρα, με τους γηπεδούχους να πατούν καλύτερα στα πρώτα λεπτά.

Το Κόσοβο θέλησε να εκμεταλλευτεί το άχρωμο ξεκίνημα της Ελλάδας, «χτύπησε» από την πλευρά του Μπάλντοκ και έφτιαξε την πρώτη τελική του στο 5ο λεπτό. Μετά από κακή συνεννόηση και αντίδραση των αμυντικών του Πογέτ, οι γηπεδούχοι έφτασαν φάτσα με το τέρμα της γαλανόλευκης. Από πλάγια θέση, ο Ζενέλι προσπάθησε να νικήσει στην κλειστή γωνιά τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, με τον γκολκίπερ της Μπενφίκα να αποσοβεί τον κίνδυνο.

Η εθνική δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα, με τα νεύρα και τις εντάσεις να συνθέτουν το σκηνικό στο Fadil Vokrri. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετέφερε το παιχνίδι του από την πλευρά του Τσιμίκα, με την πρώτη υποψία ευκαιρίας να έρχεται στο 26ο λεπτό και από το κεφάλι του Γιώργου Γιακουμάκη. Χωρίς ιδιαίτερη ανησυχία όμως για τον Μούριτς.

Η Ελλάδα ανέβασε στροφές, προσπάθησε με υπομονή να διασπάσει την αμυντική λειτουργία του Κοσόβου και τελικά βρήκε το γκολ στο 36ο λεπτό. Ο Πέτρος Μάνταλος έστρωσε υπέροχα στον Τάσο Μπακασέτα, που από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στην αριστερή γωνιά των διχτύων του Μούριτς. Τρομερή οβίδα με το αριστερό από τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, που σκόραρε ξανά μετά το Μπέλφαστ.

Κάπως έτσι, το σύνολο του Γκουστάβο Πογέτ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ.

Διατήρησε ψυχραιμία και τρίποντο

Με μεγάλη ευκαιρία για την εθνική ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Στο 49ο λεπτό, ο Τάσος Μπακασέτας έκανε φοβερό γύρισμα από τα δεξιά και οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα τους.

Τέσσερα λεπτ αργότερα, η Ελλάδα άγγιξε το 2ο γκολ, με τη σέντρα του Μασούρα να σταματά στο δοκάρι του Μούριτς. Στο 54΄, ο Βλαχοδήμος έσωσε την εστία του σε διαγώνια προσπάθεια του Ράσιτσα, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Πογέτ έριξε στο ματς τους Σιώπη-Παυλίδη.

Στο 63΄, η εθνική σπατάλησε τεράστια ευκαιρία. Μετά από υπέροχη συνεργασία των Μπάλντοκ-Λημνιού, ο πρώτος έφτασε φάτσα με το τέρμα του Κοσόβου, αλλά νικήθηκε από τον Μούριτς.

Στο 64΄, το σουτ του Ζεργκόβα πέρασε άουτ, ενώ στο 72΄, ο Λημνιός κέρδισε την αποβολή του Αλίτι. Στα επόμενα δύο λεπτά, η Ελλάδα έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ. Ο Λημνιός έκανε πολύ καλό γύρισμα από τα δεξιά, με τον Καστράτι να κλέβει την μπουκιά μέσα από το στόμα του Μαυροπάνου, ενώ στη συνέχεια ο Μούριτς μπλόκαρε το ωραίο σουτ του Μπακασέτα.

Στο 83΄, ήταν η σειρά του Βλαχοδήμου να φωνάξει και πάλι παρών. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ραχμάνι έπιασε την κεφαλιά, με τον έμπειρο τερματοφύλακα να κατεβάζει ρολά στη δεξιά γωνιά του.

Στις καθυστερήσεις, ο Δουβίκας κέρδισε και την αποβολή του τερματοφύλακα του Κοσόβου, οι διεθνείς του Πογέτ σπατάλησαν όπως ήθελαν το χρόνο και η εθνική απέδρασε με το χρυσό τρίποντο από το Fadil Vokrri!

ΚΟΣΟΒΟ: Μούριτς, Καστράτι, Ραχμάνι, Κρέζιου, Αλίτι, Λοζχάι, Φαζλί(75′ Ντρεσεβιτς), Ζέργκοβα(90+3′ Ουζκάνι), Ζενέλι(52′ Κολόλι), Ρασίτσα(57’Μπουτίκι), Μουρίκι

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Τσιμίκας, Κουρμπέλης(55′ Σιώπης), Μάνταλος(85′ Μπουχαλάκης), Μπακασέτας, Λημνιός, Μασούρας(79′ Δουβίκας), Γιακουμάκης(55′ Παυλίδης)