«Ναυάγιο» της ΑΕΛ, άλμα πρόκρισης η Καλαμάτα

Μπαμ της Καλαμάτας κατά της ΑΕΛ για τους «16» του Κυπέλλου. Η Καλαμάτα τη νίκησε 3-0 και έκανε άλμα πρόκρισης. Η γηπεδούχος ομάδα είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Αλεξόπουλου που πέτυχε χατ-τρικ.

Οι «βυσσινί» αναγκάστηκαν να ολοκληρώσουν το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γκόλια με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 82ο λεπτό, ενώ υπήρξε ένταση στην κερκίδα με υποτιθέμενους οπαδούς της ΑΕΛ που πέταξαν αντικείμενα και έκαναν χειρονομίες. Η ΑΕΛ εξέδωσε ανακοίνωση, καταγγέλλοντας ότι ήταν οπαδοί του Αιγάλεω, καθώς η ίδια δεν είχε πάρει εισιτήρια.

Στο 40’ ο Κουιρουκίδης γύρισε τη μπάλα ύψος του πέναλτι για τον Αλεξόπουλο, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η επιμονή της Καλαμάτας που στεκόταν εξαιρετικά επιβραβεύτηκε ξανά στο 72′, όταν ο Βουκμίροβιτς έβγαλε την ασίστ στον Αλεξόπουλο και εκείνος μπήκε από τα δεξιά μέσα στην περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους «βυσσινί» με την αποβολή του Γκόλια με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 82′. Ο Αλεξόπουλος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Kωνσταντινόπουλος, Μάκος (81′ λ. τρ. Τσιβελεκίδης), Ιντζίδης, Ζαχαρόπουλος, Οσμάναγκιτς, Δήμος, Βουκμίροβιτς, Κουϊρουκίδης (76′ Χαρλέπας), Καζβιρόπουλος (28′ λ. τρ. Στεργίδης), Αλεξόπουλος.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Ρίστιτς, Μπάλλας, Χαλκιαδάκης (46′ Ντάουντα), Γκόλιας, Ζίζιτς (69′ Πινάκας), Καρανίκας, Ασούμπρε, Ζίβκοβιτς, Μπούστος (54′ Μιλοσάβλιεβιτς), Νούνιτς, Φατιόν.