Nίκες για Χανιά (4-0) και Καλλιθέα (3-0) στον Νότιο Όμιλο

Στην κορυφή του Βορείου Ομίλου ο Λεβαδειακός (0-1). «Διπλό» για τον Λεβαδειακό στην έδρα του Απόλλων Πόντου

Mε νίκες προχώρησαν οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων στην Superleague 2, με την κατάσταση στην κορυφή να μένει αμετάβλητη. Χανιά και Athens Kallithea πήραν εύκολες εντός έδρας νίκες.

Ο Λεβαδειακός παρέμεινε στην κορυφή του Βορείου Ομίλου, έχοντας 33 βαθμούς, αφού πέρασε νικηφόρα (0-1) από την έδρα του Απόλλωνα Πόντου στην αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής. Οι Βοιωτοί πήραν μία σημαντική νίκη με τον Ρόμο να σκοράρει στο 74′ και να χαρίζει τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.

Στο -1 από τον Λεβαδειακό, παρέμεινε η ΑΕΛ η οποία «καθάρισε» τον Αιολικό με δύο γκολ σε διάστηκα τριών λεπτών (2-0). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μαυριά  στο 20′ και ο Ηλιάδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 22′ με κεφαλιά.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Νίκη Βόλου επικράτησε 3-0 στην έδρα της Κοζάνης χάρη στα τέρματα των Τζιώρα (45’+1′ και 77′) και Κρητικού (67′).

Νότιος Όμιλος

Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή και στον Νότιο Όμιλο. H Athens Kallithea επικράτησε εντός έδρας του Παναθηναϊκού Β’ με 3-0 και παρέμεινε μόνη πρώτη με 3ο βαθμούς.

Η υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους απλουστεύτηκε στο 21ο λεπτό, όταν ο Τουρκοχωρίτης αποβλήθηκε για τους Πράσινους.

Για να έρθουν στα… καπάκια ο Κυνηγόπουλος με σουτ στο 23′ και ο Λουκίνας με κεφαλιά στο 27′ να σκοράρουν και να θέσουν γερές βάσεις νίκης για την ομάδα τους. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Βασιλόγιαννης στις καθυστερήσεις (90’+2′).

Τα Χανιά πήραν ευρεία νίκη επί του Διαγόρα Ρόδου (4-0) και μαζί μία άτυπη εκδίκηση για την ήττα στην Ρόδο στην αναμέτρησης του πρώτου γύρου.
Οι Κρητικοί ήταν ανώτεροι στο ματς και ο Μάναλης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 23′, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν άλλα τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στους Κόλα (64′), Ντίας (70′) και Νίκολιτς (90’+1′). Στην δεύτερη θέση με 29 βαθμούς η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη.

Για τον ίδιο όμιλο, η Καλαμάτα με buzzer beater του Γρίβα στο 90’+8′ ξέρανε 1-0 το Αιγάλεω και ανέβηκε, έστω και προσωρινά στην 3η θέση.