Νίκες για Επισκοπή και Ρεθυμνιακό στο Κύπελλο Ρεθύμνου

Κύπελλο Ρεθύμνου

Νίκη για την Επισκοπή απέναντι στον Αστέρα Περάματος για την 1η αγωνιστική του Κυπέλλου με 1-6

Για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου ο Ρεθυμνιακός νίκησε το Αρκάδι Αγγελιανών με 9-0 στο γήπεδο της Σοχώρας.

Αστέρας Περάματος-Επισκοπή 1-6

Με γρήγορο γκολ  στο 10’ ξεκίνησε η Επισκοπή όταν ο Μίμης Σουμπασάκης ευστόχησε με απευθείας χτύπημα φάουλ.

Στο 22’ ο Άγγελος Γκιόκας σκόραρε το 0-2 όταν εκμεταλλεύτηκε λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα με τον αμυντικό,όπου ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Με την επανάληψη, στο 51’ ο Γκελοσάνι με δυνατό σουτ έκανε το 0-3 και δύο λεπτά αργότερα, στο 53’ ο Ξεπαπαδάκης με νέο σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τα χρώματα της Επισκοπής μας για το 0-4.

Το ματς είχε πάρει τον δρόμο του, οι προπονητές έκαναν αλλαγές και ο Αστέρας Περάματος μείωσε με τον Μοσχονά έπειτα από σουτ μέσα από την περιοχή στο 65’ για κάνει το 1-4.

Ο Πίσπας όμως που είχε μπει ως αλλαγή στο 65’ βρήκε δίχτυα στο 75’ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-5. Ήταν μια ωραία ενέργεια και σουτ που είχε «σημαδεύοντας» αρχικά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης με νέο σουτ βρήκε δίχτυα!

Το τελικό 1-6 πέτυχε ο ίδιος παίκτης στο 85’ εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του Καλογεράκη και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η διαιτησία: Καλυβιανάκης, Βλαχάκης, Σαρής.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΡ. (Στεφανάκης Μ.): Νικηφόρος, Αντιασβίλι Κ., Βαρδιάμπασης, Μουσκάι, Ψωμάς, Κρανιωτάκης, Πλαΐτης (78’ Μουντάκης), Μοσχονάς (68’ Στεφανάκης Ν.), Σπανουδάκης (58’ Κουγιουμτζής, 78’ λ.τ. Καζαμίας ), Παπαγιαννάκης, Χαριτάκης,.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βέλιτς): Κολοβούρης, Νάκας, Μυρθιανός (65’ Καλογεράκης), Κούνστιτς, Καρβουνιάρης, Χαλκιαδάκης (46’ Γκελοσάνι), Πολυχρόνης, Διγκόζης, Σουμπασάκης (65’ Νίκιτς), Γκιόκας (46’ Πίσπας), Ξεπαπαδάκης.

Ρεθυμνιακός-Αρκάδι Αγγελιανών 9-0

Ο  αγώνας του Ρεθυμνιακού  στο γήπεδο της Σοχώρας, κόντρα στο Αρκάδι Αγγελιανών  που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής της φάσης των Ομίλων στο Κύπελλο Ρεθύμνου  είχε την μορφή του επιθετικού μονόλογου για την ομάδα της Σοχώρας που διατήρησε αμείωτο τον ρυθμό, από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης, έστω και αν είδε μετά από σχεδόν μισή ώρα αγώνα την μπάλα να καταλήγει για πρώτη φορά στα δίχτυα του τερματοφύλακα του Αρκαδίου, Κυσανδράκη.

Όμως από εκεί και πέρα με προβάδισμα 4-0 στο πρώτο ημίχρονο και την επίτευξη ακόμη 5 τερμάτων στην επανάληψη έδωσε εύρος στο σκορ και δημιούργησε και αυξημένη στατιστική στις ευκαιρίες, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και δύο δοκάρια. Μεγάλοι πρωταγωνιστές στο σκοράρισμα ο Γιώργος Μαρουλάκης , που πέτυχε χατ-τρικ στο σημερινό παιχνίδι, ενώ από κοντά οι Χρήστος Μερτίρι και Μιχάλης Κλινάκης που πέτυχαν από δύο έκαστος. «Λογαριασμό» στα γκολ άνοιξαν και οι Βασίλης Μπούσδρας και Ρένος Σταύρε που συμμετείχαν και αυτοί από την πλευρά τους στο ευρύ σκορ σε διαφορετικά χρονικά σημεία του αγώνα.

Τα δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο είχαν οι Σταύρε και Μερτίρι, ενώ δοκάρι είχαν και οι φιλοξενούμενοι στο 63’ με τον Κοτσίφη.

Τα γκολ

: 29’,33’, 44’ Μαρουλάκης
41’ (πεν) Μπούσδρας
50’,88’ Κλινάκης
66’,79’ Μερτίρι
86’ Σταύρε
Δοκάρια : 56’ Σταύρε
59’ Μερτίρι
63’ Κοτσίφης (Αρκάδι Αγγελιανών)

ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ (Νίκος Καραδάκης) : Πολιουδάκης, Ψωρογιάννης, Κουδουνάκης, Μπούσδρας, Κοντορινάκης, Νεμπιάϊ, Κλινάκης, Μερτίρι, Σταύρε, Αντεμάϊ, Μαρουλάκης (65’ λ.τ. Γάσπαρης)

ΑΡΚΑΔΙ ΑΓΓΕΛΙΑΝΩΝ (Μιχάλης Παπαδάκης) : Κυσανδράκης, Τζωρτζινάκης, Οικονομάκης (60’ Γιακουμάκης), Κοτσίφης, Οικονομάκης, Κοσκινάς Α.(52’ Μπροτζάκης Ι.), Μπροτζάκης Ε.(75’ Μαθιουδάκης), Κατσαμάς Μ., Κοσκινάς Κ., Κατσαμάς Ε., Ματέρνα (71’ Κανελλάκης)