Νίκη για Πλατανιά,Ισοπαλία για Ηρόδοτο και Εργοτέλη

Ισοπαλία για τον Ηρόδοτο στην Αλικαρνασσό με τη Δόξα,και ο Εργοτέλης στα Τρίκαλα,νίκη για Πλατανιά με τον Απόλλων Πόντου
Με νίκη προχώρησε ο Πλατανιάς απέναντι στον Απόλλων Πόντου,ισόπαλος χωρίς τέρματα αναδείχθηκε ο Ηρόδοτος με την Δόξα Δράμα,όπως επίσης και ο Εργοτέλης

Με νίκη προχώρησε ο Πλατανιάς απέναντι στον Απόλλων Πόντου,ισόπαλος χωρίς τέρματα αναδείχθηκε ο Ηρόδοτος με την Δόξα Δράμα,όπως επίσης και ο Εργοτέλης αναδείχθηκε ισόπλαος με 1-1 με τα Τρίκαλα στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Football eague.

Ηρόδοτος-Δόξα Δράμας
Ισόπαλοι χωρίς γκολ αναδείχθηκαν το Σάββατο (2/3) Ηρόδοτος και Δόξα Δράμας, σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Η ομάδα του Γιώργου Λυρώνη είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν στο 3’ ο Μένκα εξουδετέρωσε το σουτ του Ζαμπορόφσκι.

Η απάντηση ων φιλοξενούμενων ήρθε στο 30’, με τον Κρουθ να μη μπορεί να νικήσει τον Ξενοδόχοφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με το παιχνίδι να παίζεται στο χώρο του κέντρου και να μην έχει ευκαιρίες.

Είναι χαρακτηριστικό πως η μοναδική καλή στιγμή ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Ηλιάδης βρέθηκε μόνος του από το ύψος της περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από την εστία των «μαυραετών».

Διαιτητής ήταν ο Σωτηριάδης (Λασιθίου), με βοηθούς τους Πριόνα (Ευβοίας) και Χρηστάκο (Πειραιά). Τέταρτος ήταν ο Κολυτάς (Λασιθίου).

HΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Ξενοδόχοφ, Γραικός, Ανδρέου, Αργκιλέσι (81′ Κονέ), Μουκίδης, Νύκταρης, Μπαρέτας, Ηλιάδης, Ζαμπορόφσκι (50′ Κασαπάκης), Πίντο (60′ Αγγελούδης), Παπαγγελής.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Δημήτρης Σπανός): Μένκα, Πενταυράκης, Ανδρέου, Κρητικός (86′ Σαμπανίδης), Δούμτσιος (73′ Αυγενικού), Κρουθ, Σιώπης, Καψάλης, Μπαϊκαρα, Μακρής, Πατράλης.

Τρίκαλα-Εργοτέλης

Το Σάββατο (2/3) οι Θεσσαλοί περιορίστηκαν στο εντός έδρας 1-1 με τον Εργοτέλη για τη 19η αγωνιστική της Β’ Εθνικής, παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 13′, και με 18 βαθμούς είναι στη 13η θέση, στην επικίνδυνη ζώνη δηλαδή, παρέα με τον Αήττητο.

Για τους Ηρακλειώτες, αντίθετα, ήταν ένα πολύτιμο «Χ», έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, και με 28 πόντους βρίσκονται στην 7η θέση.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι Κρητικοί άγγιξαν το 0-1 στο 5′, αλλά ο Τσέλιος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Ταΐρη, για να προκύψει οκτώ λεπτά αργότερα η αποβολή του Μπουτσάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Στο 16′ ο ΑΟΤ άνοιξε το σκορ, με τον Πάνο να σεντράρει από δεξιά και τον Σισέ να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για το 1-1 στο 25′, με τον Ταΐρη να εξουδετερώνει με δυσκολία την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη.

Στο 27′ ο Σμυρλής έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ, για να μπλοκάρει δύσκολα ο Κατσιμήτρος, ο οποίος εξουδετέρωσε σε δύο χρόνους και το σουτ του Καπού από το ύψος του πέναλτι δύο λεπτά αργότερα.

Ο Εργότελης απάντησε στις ευκαιρίες με ένα καλό σουτ του Μανουσάκη στο 30′ και με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ, με το σκηνικό να επαναλαμβάνεται στο 35′.

Στο 38′ ο Κατσιμήτρος απέκρουσε εντυπωσιακά την καρφωτή κεφαλιά του Τσιάρα ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Πάνος, για να ακολουθήσει στο αμέσως επόμενο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΤ, με τον Πάνο από κοντά να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι κι ενώ είχε προηγηθεί ασθενής επέμβαση του Κατσιμήτρου σε φάουλ του Αντρονίκ.

Η ισοφάριση ήρθε στο 50′ με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη, με τους Θεσσαλούς να μην μπορούν να εκμεταλλευθούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα.

Στο 70′, πάντως, ο Κατσιμήτρος έκανε σωτήρια επέμβαση με το πόδι σε σουτ του Σμυρλή ύστερα από σέντρα του Τσιάρα, ενώ ένα λεπτό μετά ο Μαρκόφσκι σέντραρε, ο Σμυρλής δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, για να τη βρει με τη σειρά του ο Πάνος και να τη στείλει άουτ.

Από εκεί και πέρα, δεν προέκυψε κάποια αξιόλογη φάση κι έμεινε το 1-1 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαλούτας του Συνδεσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Γιάντση του Συνδέσμου Ημαθίας και τον Σακκά του Συνδέσμου Θεσσαλίας.

Κίτρινες: 25′ Τσιάρας, 54′ Αντρονίκ, 72′ Τριανταφυλλάκος – 30′ Έφορντ, 43′ Οικονόμου, 75′ Tσέλιος, 86′ Γροντής.

Κόκκινες: 13′ Μπουτσάκης.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μίλος Κόστιτς): Ταΐρης, Πάνος, Ντόσης, Γκότοβος, Ντιαλό, Τσιάρας, Αντρονίκ (65′ Tριανταφυλλάκος), Σμυρλής (72′ Γουερέ), Τσιμίκας (46′ Μαρκόφσκι), Καπός, Σισέ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπαχανάκ, Μπουρσέλης, Οικονόμου, Μπάτζιος, Μπρους, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Μανουσάκης (74′ Γροντής), Ροβίθης (85′ Σταθόπουλος), Έφορντ.

Πλατανιάς-Απόλλων Πόντου
Στο δημοτικό στάδιο των Περιβολίων Πλατανιάς και Απόλλωνας Πόντου συγκρούστηκαν το Σάββατο (2/3) για την 19η αγωνιστική της Football League.

Η ομάδα του Τάτση κατάφερε να πάρει μια εμφατική και εύκολη νίκη με 3-1, νίκη που την έφερε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 32 βαθμούς, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στην 6η έχοντας 30 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο για 30 λεπτά έδειχνε ότι το παιχνίδι δεν θα έχει να μας παρουσιάσει κάτι τρομερό, ατομικές ενέργειες και φλυαρίες από τις δύο ομάδες.

Μετά το μισάωρο όμως οι ρυθμοί ανέβηκαν και συγκεκριμένα στο 32ο λεπτό οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ με τον Μπιανκόνι.

Πριν προλάβουν όμως καλά καλά να το πανηγυρίσουν η ομάδα του Πόντου αντέδρασε και στο αμέσως επόμενο λεπτό ισοφάρισε με τον Σουντουρά μετά από πολύ ωραία ενέργεια. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες με το σκορ στο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έδειχνε ότι ο Απόλλωνας Πόντου μπήκε πιο σοβαρά στο παιχνίδι, όμως δεν ήταν αυτός που στην πορεία δικαιώθηκε.

Ο Πλατανιάς πήρε κεφάλι στο σκορ στο 67ο λεπτό με τον Μπιανκόνι πάλι μετά από επιτυχημένη εκτέλεση του εμέσου που δόθηκε εις βάρος των φιλοξενούμενων.

Στο 78ο λεπτό η ομάδα της Κρήτης έμεινε με δέκα καθώς ο Καραγκούνης είδε την 2η δεύτερη κίτρινη και αποχώρησε, αυτό βέβαια δεν τους έβαλε δύσκολα, αντιθέτως λόγω της πίεσης των Ποντίων, εκμεταλλευτήκαν το κενό πίσω και χτύπησαν με τον Μποσέτι στο 87ο λεπτό κλειδώνοντας την νίκη και διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπακογιάννης από τον Σύνδεσμο Αθηνών, ενώ βοηθοί του ήταν οι Κολλιάκος από τον Σύνδεσμο Αθηνών και ο Παγουρτζής από τον Σύνδεσμο Πειραιά. 4ος του αγώνα ήταν ο Βλάχος του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 57΄ Μποσέτι, 59΄ Καραγκούνης, 69΄ Κατσολάρι – 52΄ Αμαραντίδης, 60΄ Σουντουρά

Κόκκινες: 79΄ Καραγκούνης

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Τάτσης): Βασιλειάδης, Ρουσσάκης, Τσαμούρης, Ποζατζίδης, Μποσέτι, Γκατσολάρι (75΄ Πουρζιτίδης), Μάϊκιτς, Καραγκούνης, Ουέλς, Μπιανκόνι (90΄ Λάζιτς), Λουκίνας (86΄ Σμυρλάκης)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΟΝΤΟΥ (Καλαϊτζίδης): Θεωδορόπουλος, Πάτας, Καλογέρης (82΄ Δημητριάδης), Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Μπάμπης, Καλαϊτζάκης, Χασομέρης, Σουντουρά, Ολαϊτάν, Κυβελίδης