Νίκη για το Ρέθυμνο Cretan Kings τον Κολοσσό

Με τον καλύτερο τρόπο αποχαιρέτισε το 2019 το Ρέθυμνο Cretan Kings, σημειώνοντας την 5η σερί εντός έδρας νίκη με 72-61 επί του Κολοσσού H Hotels.

Το ματς ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του, αλλά στο φινάλε οι παίκτες  του Ρεθύμνου  αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν.

Ένα εξαιρετικό τρίλεπτο με σερί 11-0, με σπουδαία σουτ από τους Φράνκαμπ, Λι και Κάρτερ, έγειραν μία και καλή την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Ρεθύμνου παίρνοντας τους δύο βαθμούς με 72-61.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 23 πόντους, ενώ επίσης εξαιρετικοί ήταν οι Λι (13π.), Γκόρντον (13π.), Κάρτερ (12π.) και Χριστοδούλου (8π.). Μάλιστα, ο Γουέσλι Γκόρντον κατάφερε να σημειώσει νέο νταμπλ – νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 10-5, χάρη σε 2 τρίποντα του Κάρτερ, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 12-1 για το 11-17 (8’). Όμως, οι παίκτες μας κατάφεραν να μειώσουν με δύο τρίποντα από τους Χριστοδούλου και Λι για το 17-19 του α’ δεκαλέπτου.
2ο Δεκάλεπτο
Για περίπου 2.5 λεπτά η ομάδα του Ρεθύμνου δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρει το μεγαλύτερο προβάδισμα ο Κολοσσός H Hotels, για το 17-25 (12’). Η απάντηση ήρθε και πάλι από τη γραμμή των 6.75μ., από τους Λι και Φράνκαμπ (23-27 στο 24’). Το παιχνίδι είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να «μάχονται» σκληρά. Σε αυτό το διάστημα μάλιστα, ο πάγκος του Ρεθύμνου χρεώθηκε με 2 τεχνικές ποινές, ενώ  επανέκτησε το προβάδισμα με 4 σερί πόντους του Φράνκαμπ (32-31 στο 18’). Το ίδιο σκηνικό ακολούθησε και στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Χριστοδούλου να διαμορφώνει το ισόπαλο 36-36 του α’ ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Το Ρέθυμνο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 38-41, έτρεξε σερί 12-1 στα επόμενα 3 λεπτά με κύριο εκφραστή τον Φράνκαμπ για το μεγαλύτερο προβάδισμα στο ματς (50-42 στο 27’). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, μείωσαν (52-49 στο 28’), αλλά και πάλι ο Φράνκαμπ ήταν εκείνος που βρήκε ξανά τις λύσεις για το 57-51 της γ’ περιόδου.
4ο Δεκάλεπτο
Το Ρέθυμνο Cretan Kings έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 6 λεπτά της δ’ περιόδου, με αποτέλεσμα να χάσει το προβάδισμα (57-58 στο 36’). Ο «γόρδιος δεσμός» λύθηκε από τον Τζος Κάρτερ με εύστοχο τρίποντο, ενώ αποδείχθηκε κομβικ΄ςο και στην άμυνα, κερδίζοντας το επιθετικό φάουλ. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα μας να αυξήσει το προβάδισμα και το έπραξε με τον Λι (63-58 στο 37’). Οι δυο τους πρωταγωνίστησαν ξανά στη συνέχεια, διευρύνοντάς το σερί στο 11-0 (68-58 στο 39’), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Φράνκαμπ με τρίποντο για το τελικό 72-61.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Σώμος, Ταρενίδης.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 36-36, 57-51, 72-61.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάρις, Κάρτερ 12 (4), Γκόρντον 13 (5/7 δίποντα, 3/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φράνκαμπ 23 (2/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χριστοδούλου 8 (1), Χότον, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης, Ραζής 3 (1), Γαρέζος.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 10, Μπρέιζελτον 11 (3), Τζάκσον 5 (2/9 σουτ), Τσαλμπούρης 8 (2), Κρομά 20 (1), Γκρίφιν 1, Μωραΐτης 2, Ντάνιελς 4, Τουντζιαράκης 4, Παύλος.