Η Νίκη το ντέρμπι του Βόλου

Η Νίκη Βόλου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Μαγνησίας με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου με 1-0.

Η Νίκη κέρδισε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και δεν άφησε τους ερυθρόλευκους να φτάσουν στα καρέ του Μπάγιτς με αξιώσεις. Η τριπλέτα Μέτσε, Κυριακίδης και Τσουκαλάς δημιούργησαν αδιαπέραστο τείχος που σταματούσαν κάθε επιθετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων ενώ οι Γκαρσία, Κάσσος κατά κύριο λόγο και ο Πάνος κατά δεύτερο, επιειρούσαν από τα πλάγια για τη διάσπαση της αμυντικής γραμμής του Ολυμπιακού.

Παρά την κατοχή και την ενέργεια που έβγαλε ο Κάσσος από τα δεξιά, το σκορ άνοιξε ο Τσουκαλάς μετά από φάουλ-γέμισμα του Γκαρσία στο 29’ και στρώσιμο του Ροχάνο. Ο υψηλόσωμος μέσος της Νίκης πλάσαρε εύκολα βάζοντας φωτιά στην κερκίδα των φίλων της Νίκης Βόλου.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός Βόλου έβγαλε αντίδραση, πάτησε την περιοχή της Νίκης δύο φορές, από τις οποίες η μία κατέληξε άουτ σε σουτ του Χατζή από καλή θέση, στο 36’.

Παιχνίδι κέντρου και χωρις τις μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες στο δεύτερο ημίχρονο.