Νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στον Ο.Φ.Η.

Mπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ ο Ολυμπιακός, ο οποίος ήθελε τη νίκη και την πήρε, με 2-1 επί του ΟΦΗ. Σε τρελά κέφια ήταν ο Σουντανί που πέτυχε και τα δυο γκολ των Πειραιωτών, όπως και η… βολίδα που ακούει στο όνομα Ποντένσε, δείχνοντας ότι είναι χαρούμενος, μετά την πρόωρη ανανέωση του συμβολαίου του πριν από λίγες μέρες. Πολύ καλά στάθηκε και ο ΟΦΗ, άφησε καλές εντυπώσεις, επίσης οι δυο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι, ενώ ο διαιτητής Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) ήταν η… παρωδία του αγώνα και αποδοκιμάστηκε έντονα, καθώς στο 30’ δεν απέβαλε τον Κοροβέση που πήγε με τις τάπες στον Ποντένσε, ενώ έκανε κι άλλα κατά των «ερυθρολεύκων».
Με το αποτέλεσμα αυτό ο Ολυμπιακός έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο ΟΦΗ με 13 βαθμούς παρέμεινε τέταρτος, ενώ σε ό,τι αφορά τη διαιτησία το VAR επιστρατεύθηκε σε δύο περιπτώσεις, με τον διαιτητή Παπαδόπουλο να το συμβουλεύεται αρχικά στο 34′ για μαρκάρισμα εντός περιοχής του Σεμέδο στον Φιγκεϊρέδο κα να μην προκύπτει παράβαση.
Στο 66′ ο Ολυμπιακός πέτυχε γκολ για… Όσκαρ, αλλά με τη συνδρομή του VAR υποδείχθηκε ο Σουντανί σε θέση οφσάιντ.
Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γρήγορο γκολ, με τον Λοβέρα να στέκεται άτυχος μόλις στο 3ο λεπτό, αφού με τη συνδρομή του Σωτηρίου είδε την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι.
Τελικά σστο 11′ ο Σουντανί πέτυχε με κεφαλιά το τρίτο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα, ένα γκολ πάντως που έφερε αντίδραση από πλευράς φιλοξενούμενων. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε με τον Ναμπί στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Σουντανί μπήκε στο 57′ με υπέροχο σουτ. Προηγήθηκε (54’) δοκάρι του ΟΦΗ με τον Ναμπί.
Κίτρινες: 38′ Λοβέρα, 90’+3 Σα – 88′ Κοροβέσης, 90′ Ναμπί.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (62′ λ. τρ. Γκασπάρ), Κούτρης, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Λοβέρα (56′ Μασούρας), Σουντανί (82′ Καμαρά), Γκερέρο.
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Νάστος (64′ Κουτρουμπής), Γιαννούλης, Μεγιάδο, Νέιρα, Τσιλιανίδης (87′ Βαζ), Λισάντρο Σεμέδο, Ναμπί, Φιγκεϊρέδο (71′ Μάνος).