Νίκησε ο Πλατανιάς την Α.Ε.Καραισκάκη

Μεγάλη νίκη για τον Πλατανιά, επικρατώντας 1-0 του Καραϊσκάκη στα Περιβόλια και ανέβηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας της Super League 2.

Ο Λουκίνας στο 88’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι χάρισε την νίκη στον Πλατανιά, που του δίνει έστω και μαθητικές ελπίδες για την είσοδο στα play off της Super League 2.  Στους 26 βαθμούς ανέβηκε η ομάδα των Χανίων, στους 31 παραμένει η ομάδα της Άρτας.

Η ομάδα της Άρτας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Πρώτη μεγάλη στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 11ο λεπτό όταν το σουτ του Τσούτση έδιωξε πριν περάσει την γραμμή ο Κόρτσταμ. Στο 30’ μεγάλη ευκαιρία για τον Καραϊσκάκη και πάλι με τον Τσούτση να αστοχεί σε κεφαλιά εξ επαφής, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα κεφαλιά του ιδίου πέρασε άουτ.

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Πλατανιάς έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Γιούση, εκείνος πάσαρε στον Λουκίνα, ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να πλασάρει τον τερματοφύλακα του Καραϊσκάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο  Πλατανιάς κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πέρα από μία ευκαιρία του ιδιαίτερα δραστήριου Τσούτση στο 80’ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

Στο 86’ οι Χανιώτες κέρδισαν πέναλτι από ανατροπή του Καπία στον Λουκίνα, με τον επιθετικό του Πλατανιά να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.

Μάλιστα, στην φάση του πέναλτι ο παίκτης των φιλοξενούμενων αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Στις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία όταν μετά από σουτ του Γυφτοκώστα μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Τσαμούρη, έφτασε στον Κούτσα, όπου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Σούλης, Μπάμπης, Κατσαρός (46′ Καραγκούνης), Τσαμούρης, Σάαντο, Κόρτσταμ, Παπαδόπουλος, Κωστίκος (77’ Βουκελάτος), Λουκίνας, Οικονόμου (54’ Λεϊρία), Γιούσης

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιώργος Πετράκης): Μπουργάνης, Παναγιώτου, Χατζηστραβός, Καπίας, Ψιάνος, Μέτσε (67’ Γυφτοκώστας), Μασούρας (88’ Κούστα), Βλάχος, Καψάλης,