Νταμπλούχος Ελλάδος ο ΠΑΟΚ που κέρδισε την ΑΕΚ στον τελικό

Η κυριαρχία του ΠΑΟΚ την φετινή σεζόν συνεχίστηκε, καθώς κατάκτησε και το Κύπελλο Ελλάδας, νικώντας 1-0 την ΑΕΚ στον  τελικό.

Στο σχεδόν άδειο ΟΑΚΑ, όπου δεν έλειψαν τα επεισόδια μερίδας φιλάθλων με τις αστυνομικές δυνάμεις, οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν το νταμπλ και ολοκλήρωσαν ονειρικά τη χρονιά.

Ο Άκπομ πέτυχε το «χρυσό» γκολ για τους νικητές στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ να πιέσει, τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος.

Για πρώτη φορά σε ελληνικό αγώνα έγινε χρήση VAR, σε μια φάση που η «Ένωση» ζήτησε πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο για χέρι του Κάνιας.

Τρίτη σερί κατάκτηση Κυπέλλου για τον ΠΑΟΚ και μάλιστα ξανά κόντρα στην ΑΕΚ.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο… Γιάννης φοβόταν το θεριό και το θεριό τον Γιάννη, με την «Ένωση» να απειλεί στο 6′ με το σουτ του Πόνσε, την κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι(39′) και το μακρινό σουτ του Κρίστισιτς(44′) και τον ΠΑΟΚ στο 36′ να φτάνει κοντά στο γκολ, αλλά ο Μπάρκας απόκρουσε το σουτ του Άκπομ μετά την εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ζαμπά που χόρεψε τον Χουλτ από δεξιά.

Από το 30′ και έπειτα, όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό από τις φάσεις, ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε και η ομάδα του Λουτσέσκου έδειχνε να πατά καλύτερα πάνω στο χορτάρι. Ο Μπίσεσβαρ, όμως, δεν έφτανε και όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα κατευθύνονταν ισόπαλες προς τα αποδυτήρια.

Μία φάση, όμως, που «μίλησε» η ποιότητα των Πέλκα και Άκπομ στο 45’+1′ έφτανε και περίσσευε για να πάρει κεφάλι στο σκορ ο ΠΑΟΚ! Ο Άγγλος στράικερ εκμεταλλεύτηκε την ωραία σέντρα του Έλληνα άσου και με ανάποδο «ψαλίδι» πέτυχε το 0-1. Στη φάση αυτή έγινε και σχετικός έλεγχος μέσω του VAR για οφσάιντ, με τον διαιτητή να δείχνει τελικώς σέντρα.

Η ΑΕΚ μπήκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο και θέλησε να βρει άμεσα το γκολ της ισοφάρισης. Η ομάδα του Χιμένεθ έβγαλε αντίδραση αλλά ήταν μόνο για ένα δεκάλεπτο! Η «Ένωση» με την κεφαλιά του Λιβάγια στο 50′ και το τετ-α-τετ του Πόνσε στο 52′ έφτασε κοντά στο 1-1 αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 56′ ο Γερμανός ρέφερι με την βοήθεια του VAR αποφάσισε πως δεν υπάρχει πέναλτι και από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ… έσβησε!

Παρά τις αλλαγές του Χιμένεθ, την είσοδο του Μπογέ και του Γκάλο, οι «κιτρινόμαυροι» ναι μεν ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν.

Ο ΠΑΟΚ ξεκάθαρα έπαιξε για να υπερασπιστεί το υπέρ του 1-0. Ο Λουτσέσκου διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, η ομάδα του ήταν… άτρωτη αμυντικά και κράτησε μέχρι τέλος αυτό το 1-0.

Μάλιστα αν ήταν πιο συγκεντρωμένη στην τελική προσπάθεια, βρίσκωντας χώρους στο επιθετικό τρανζίσιον, θα είχε… καθαρίσει το ματς με τις ευκαιρίες του Άκπομ και του Κάνιας.

Το τελευταίο σφύριγμα του Γερμανού ρέφερι… σφράγισε την κατάκτηση του Κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος για πρώτη φορά στην ιστορία του πανηγυρίζει το νταμπλ και έφτασε τους 10 τίτλους!

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Χουλτ, Μπακάκης(80’ Γαλανόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Σιμόες, Κρίστισιτς (76’ Μπογέ), Μάνταλος, Μπακασέτας (71’ Γκάλο), Λιβάγια, Πόνσε.

ΠΑΟΚ(Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχάλακης, Γιαννούλης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Κάνιας, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ (93’ Ίνγκασον), Ζαμπά (65’ Λημνιός), Πέλκας (80’ Ολιβέιρα), Άκπομ.