Ο Απόλλων ανέβηκε, η Ξάνθη έπεσε μετά από 31 χρόνια

Ο Απόλλων νίκησε 3-2 την Ξάνθη και στο δεύτερο μπαράζ για μια θέση στη Σούπερ Λίγκα. Αντίθετα, η Ξάνθη υποβιβάστηκε στη Σούπερ Λίγκα 2 μετά από 31 χρόνια παρουσίας στη μεγάλη κατηγορία.

Οσον αφορά στο παιχνίδι της Ριζούπολης οι ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, αφού για τον Απόλλωνα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Λαγό στο 61′, ενώ για την Ξάνθη είδε την κόκκινη στο 27’ ο Αδαμίδης.

Αξίζει να αναφερθεί ότι οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο την άνοδο: στο 14’ ο Απόλλων έκανε το 1-0, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεντινέλι, που κέρδισε νωρίτερα ο Καραγκούνης από τον Λεωτσάκο, ενώ στο 36’ μία άτυχη στιγμή του Ξανθιώτη Τενεκέ, που έβαλε αυτογκόλ(2-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι στο 58′ “έγραψαν” το 3-0 με τον Μπεντινέλι, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, μετά από σέντρα του Βιτλή.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής και μείωσαν σε 3-1 στο 84′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Φασίδη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Αναγνωστόπουλος, Τσαμπουρής, Βιτλής, Λαγός, Ρώσση, Φατιόν, Καραγκούνης, Μπλάζιτς (82′ Βάρκας), Κολ, Μπεντινέλι, Ιωαννίδης.

ΞΑΝΘΗ: Μπέντο, Ισαάκιδης (46′ Αραμπατζής), Τσιτσεκίδης (82′ Ερτορούλ), Κοτόπουλος (82′ Παπαδόπουλος), Λεωτσάκος, Τενεκές, Φακής (58′ Μανίσογλου), Φασίδης, Θυμιάνης, Τσιπούρας (46′ Τσιλιγγίρης), Αναμίδης.