ΟΦΗ από τα παλιά (και καλά χρόνια)!

Επελαύνει ο ΟΦΗ. Η ομάδα του Ηρακλείου πέτυχε την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 1, καθώς επικράτησε με 2-0 της Ξάνθης στο «Γεντί Κουλέ», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Ο φετινός ΟΦΗ θυμίζει ομάδα από την εποχή του Γκέραρντ, καθώς βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.
Οι «ασπρόμαυροι» δυσκολεύτηκαν, όμως ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν στη νίκη πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, είχαν και χαμένο πέναλτι στο 21ο λεπτό.
Στο 14′ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Στάρτζεον ως οφσάιντ ενώ στο 21′ οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν όταν κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Κοβάσεβιτς, αλλά ο Ναμπί δεν κατάφερε να νικήσει από την άσπρη βούλα τον Άμπαντ
Το 1-0 έγινε καθώς στο 47′ ο Νέιρα βρήκε υπέροχα τον Φιγκεϊρέντο ο οποίος νίκησε τον Άμπαντ γράφοντας στο 1-0. Η Ξάνθη πίεζε, ωστόσο στο 91′, κόντρα στη ροή του αγώνα, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, με τον Νέιρα να είναι ξανά ο δημιουργός και ο Σεμέντο ο εκτελεστής.
Κίτρινες: 74′ Μεγιάδο – 30′ Κοροβέσης, 90+4′ Νάστος – 9′ Εντουάρντο, 21′ Κοβάσεβιτς, 29′ Στάρτζεον, 86′ Καρασαλίδης, 90+4′ Μπαριέντος
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν (66′ λ.τρ. Νάστος), Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νέιρα, Τσιλιανίδης (71′ Μάνος), Σεμέντο, Ναμπί, Φιγκεϊρέντο (81′ Βαζ).
ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Άμπαντ, Φασίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Ντίρεσταμ, Κοβάσεβιτς (56′ Μουλέν), Τερκί, Εντουάρντο (56′ Μπαριέντος), Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον, Φοσέ (71′ Ρενέλα).