Ολυμπιακός – Λεβαδειακός 6-0: Ξέσπασαν και έκαναν πάρτι οι Ερυθρόλευκοι

Μπαλάρα στο Καραϊσκάκη, με τον Ολυμπιακό να διαλύει τον Λεβαδειακό με 6-0. Από δύο γκολ οι Μπιέλ και Κανός, από ένα οι Χουάνγκ και Μπακαμπού. Ματσάρα και από τον Φορτούνη.
Γκολ και θέαμα στο Καραϊσκάκη! Ο Ολυμπιακός παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο διέλυσε με 6-0 τον Λεβαδειακό για την 25η αγωνιστική της Super League.

Οι Ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έφτασαν σε μια άνετη νίκη. Εξαιρετικό παιχνίδι από τους Πεπ Μπιέλ (2’, 49’) και Σέρτζι Κανός (86’, 88’), οι οποίοι πέτυχαν από δύο γκολ, ενώ από ένα έβαλαν επίσης οι Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ (38’) και Σεντρίκ Μπακαμπού (58’). Μεγάλη εμφάνιση και από τον Κώστα Φορτούνη, που είχε δύο ασίστ.

Ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο για την ομάδα του Πειραιά, με τους παίκτες του Μίτσελ να πετυχαίνουν έξι γκολ και να χάνουν πολλές ευκαιρίες για να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ.

Μια νίκη, που ανεβάζει τον Ολυμπιακό στους 53 πόντους, με τους Ερυθρόλευκους να πιάνουν στη δεύτερη θέση την ΑΕΚ, η οποία παίζει στις 19:30 με τον ΟΦΗ στην Κρήτη (σ.σ υπάρχει και το μεσοεβδόμαδο ματς με τον Ατρόμητο που είχε αναβληθεί), αλλά και στο -2 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, που παίζει αύριο εντός έδρας με τον Παναιτωλικό.

Ετσι παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Ο Μίτσελ ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με τον Πασχαλάκη μπροστά από τα δοκάρια και τους Ανδρούτσο, Ντόι, Μπα και Ραμόν στην τετράδα της άμυνας. Οι Χουάνγκ και Σαμασέκου ήταν στα χαφ, με τους Μπιέλ, Μασούρα και Φορτούνη πίσω από τον Μπακαμπού. Από την άλλη, ο Γιάννης Πετράκης ξεκίνησε τον Λεβαδειακό με την εξής 11άδα: Γκροφ, Ντεντάκης, Βήχος, Τσάπρας, Παζ, Μεχία, Χάμοντ, Βρακάς, Γιαννιώτας, Συμελίδης, Δούμτσιος.

Δύο γκολ, πολλές ευκαιρίες!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο! Ο Μπιέλ έκανε ωραία κούρσα από δεξιά, μπήκε στην μεγάλη περιοχή του Λεβαδειακού και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκροφ για το 1-0.

Μετά το γκολ οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν σωρεία ευκαιριών. Στο 8ο λεπτό ο Μασούρας σούταρε δυνατά έξω από τη μεγάλη περιοχή του Λεβαδειακού, αλλά ο Γκροφ απέκρουσε. Στην εξέλιξη της φάσης, μετά από σέντρα που έγινε από δεξιά από τον Ανδρούτσο, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός άγγιξε το 2-0 με τον Φορτούνη. Ο Μπακαμπού άνοιξε στον Φορτούνη, αυτός βρέθηκε απέναντι από τον Γκροφ και πλάσαρε με το εξωτερικό, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Στο 15’ ο Ανδρούτσος σέντραρε από δεξιά, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά, αλλά και πάλι ο Γκροφ απέκρουσε. Δέκα λεπτά αργότερα οι Ερυθρόλευκοι είχαν μια ακόμα ευκαιρία στο ματς και πάλι με τον Μασούρα. Ο Κώστας Φορτούνης βρήκε χώρο και σέντραρε από δεξιά, ο διεθνής μεσοεπιθετικός που είχε «τρυπώσει» στην άμυνα του Λεβαδειακού, έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Γκροφ ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε ενστικτωδώς.

Στο 38’ τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το 2-0, με μια γκολάρα από τον Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ που είχαν κερδίσει οι Ερυθρόλευκοι, έφερε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Νοτιοκορεάτης μέσος με εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα του Γκροφ. Οι Πειραιώτες βρήκαν το δεύτερο γκολ που έψαχναν πριν ολοκληρωθεί το 45άλεπτο και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα δύο γκολ και έχοντας βάλει τις βάσεις για μια ακόμα νίκη.

Μπιέλ, Μπακαμπού και 4-0!

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός. Στο 49’ οι Ερυθρόλευκοι πίεσαν ψηλά και έκλεψαν, ο Φορτούνης έδωσε στον Μπιέλ, αυτός απέφυγε τον Γκροφ με υποδειγματικό τρόπο και έκανε το 3-0 για τον Ολυμπιακό. Στο 55’ ο διαιτητής Περράκης, μετά την εξέταση της φάσης στο VAR, έδωσε πέναλτι υπέρ των Πειραιωτών, σε χέρι του Τσάπρα, με τον Σεντρίκ Μπακαμπού να εκτελεί εύστοχα και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Αλλαγές και νέες ευκαιρίες

Μετά το γκολ του Αφρικανού, ο Μίτσελ έκανε τις πρώτες του αλλαγές στο ματς, με τους Κασάμι, Ελ Αραμπί και Κανός να παίρνουν τις θέσεις των Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ, Μπακαμπού και Μπιέλ. Στο 68’ Ο Ελ Αραμπί έστρωσε στον Κασάμι, αυτός έκανε το γυριστό από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Πέντε λεπτά μετά την ευκαιρία του Κασάμι, ο Μίτσελ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Βαλμπουενά και τον Μπουτούτσι να παίρνουν τις θέσεις των Μασούρα και Φορτούνη. Στο 75’ οι Ερυθρόλευκοι είχαν δύο ακόμα ευκαιρίες. Ο Κανός ελίχθηκε μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού και σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση, ο Ντόι πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Γκροφ.

Κανός X2 και 6-0!

Στο 86’ ο Σέρτζι Κανός, που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή του Λεβαδειακού, είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 5-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ισπανός, μετά το γύρισμα του Ανδρούτσου από δεξιά, νίκησε τον Γκροφ και έκανε το 6-0 για τους Ερυθρόλευκους. Ο Ισπανός έβαλε το κερασάκι στην… τούρτα και ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια επιβλητική νίκη.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ανδρούτσος, Ραμόν, Μπα, Ντόι, Σαμασέκου, Ίνμπομ Χουάνγκ (59’ Κασάμι), Μπιέλ (59’ Κανός), Μασούρας (73’ Μποτούτσι), Φορτούνης (73’ Βαλμπουενά), Μπακαμπού (59’ Ελ Αραμπί).

Λεβαδειακός: Γκροφ, Ντεντάκης, Βήχος, Τσάπρας, Παζ, Χάμοντ (70’ Νίκας), Μεχία (59’ Μπελφρόντε), Συμελίδης (61’ Σαβιέρ), Γιαννιώτας (82’ Τόρο), Βρακάς (70’ Σαχπεκίδης), Δούμτσιος.