Ολυμπιακός – Πήγασος Πολίχνης 3-1

«Καθάρισε» τον Πήγασο, και πάει για «τελικό» με τη Ζιράτ

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στον Πήγασο Πολίχνης, επικρατώντας με 3-1 σετ, και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς με τη Ζιράτ.

Μετά την σπουδαία νίκη επί της τρις πρωταθλήτριας Ευρώπης Ζάκσα, ο Ολυμπιακός συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 3-1 σετ (21-25, 25-15, 25-18, 25-14) του Πήγασου Πολίχνης στην κεκλεισμένων των θυρών, αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής.

Λίγα 24ώρα πριν από τον «τελικό» με την Ζιράτ στην Τουρκία (την προσεχή Τετάρτη 17/1), που θα κρίνει το μέλλον της ευρωπαϊκής τους πορείας, οι πρωταθλητές προσέθεσαν ένα ακόμα τρίποντο στο ενεργητικό τους και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα όντας, μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volley League.

Από κει και πέρα, κόντρα στον Πήγασο, ξεκουράστηκαν οι Τζούριτς και Στερν, ενώ εκτός αποστολής παρέμεινε ο Παγενκ για να προφυλαχθεί από τον μικροτραυματισμό που τον ταλαιπωρεί.

Ο Πήγασος προηγήθηκε στο πρώτο σετ, όμως στη συνέχεια ο Θρύλος αντέδρασε και έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση, ολοκληρώνοντας το ματς με 16 άσσους και 9 μπλοκ.  Ο Ζουπάνη ήταν ο πρώτος σκόρερ, με 19 πόντους και τέσσερις άσσους και ακολούθησε με 17 πόντους και έξι άσσους ο Ιντάλγκο, ο οποίος πέρασε στο ματς στο δεύτερο σετ.

Προηγήθηκε ο Πήγασος

Ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε με βασικό διαγώνιο τον Ζουπάνη και έναν εκ των δυο ακραίων, τον Χανδρινό, είχε τον έλεγχο στην έναρξη της αναμέτρησης. Οι πρωταθλητής προηγήθηκαν με +3 στο ξεκίνημα με άσσο του Ζουπάνη για το 5-2 και διατήρησαν αυτή τη διαφορά στο 6-3 με πρώτο χρόνο του Βαϊόπουλου.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 8-8, με τους «ερυθρόλευκους» να ανακτούν τα ηνία, φτάνοντας στο 11-9 και στο 13-10 με πρώτο χρόνο του Βαϊόπουλου.

Ωστόσο ο Πήγασος ισορρόπησε και κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου στο 13-13 αλλά και να προσπεράσει για πρώτη φορά στο 17-18 και ενώ προηγουμένως οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο.

Ο Πήγασος διατήρησε το προβάδισμά του και ξέφυγε μετά το 18-18, φτάνοντας στο 18-21 αρχικά και στο 21-25 στη συνέχεια χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 0-1 στα σετ.

Άμεση ισοφάριση!

Οι πρωταθλητές δεν ξεκίνησαν καλά στο 2ο σετ αφού έμειναν πίσω στο σκορ, με 2-6, όμως στη συνέχεια αντέδρασαν άμεσα και με την είσοδο του Ιντάγλκο συνέχισαν να πιέζουν στο σερβίς ενώ βελτίωσαν και το μπλοκ. Με άσσο του Ιντάλγκο ο Θρύλος πλησίασε στον πόντο στο 5-6 και ισοφάρισε σε 7-7 με μπλοκ του Γκουσταβάο.

Το τριπλό «ερυθρόλευκο» μπλοκ έδωσε για πρώτη φορά στη διάρκεια του σετ το προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο 8-7, με τον Βαϊόπουλο με άσσο να σημειώνει το 9-7. Από το σημείο αυτό ο Κυπελλούχοι Ευρώπης, ανέβασαν στροφές και αύξησαν το υπέρ τους προβάδισμα.

Με δυο διαδοχικούς πόντους του Ιντάλγκο διαμορφώθηκε το 13-9, που έφερε το δεύτερο τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων. Ακολούθησε ένα νέο σερί των Πειραιωτών και με δυο νέους σερί πόντους του Ιντάλγκο προήλθε το 17-10.

Ο Θρύλος είχε βάλει τις βάσεις για την ισοφάριση και πήγε στο 21-12 με μπλοκ του Τράβιτσα, μετατρέποντας σε διψήφια τη διαφορά στο 22-12, ύστερα από άσσο του Ιντάλγκο για να κλείσει το σετ στο 25-15 από σερβίς του Μήλη που σταμάτησε στο φιλέ.

Εύκολα η «ερυθρόλευκη» ανατροπή!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 4-4, με τον Πήγασο να ξεφεύγει με +2 στο 4-6, όμως η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν ξανά άμεση καθώς με ένα 3-0 σερί και άσσο του Κουμεντάκη, προσπέρασε με 7-6.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 8-8, όμως ο Θρύλος ξέφυγε εκ νέου για το 10-8 με νέο άσσο του Ζουπάνη για να ακολουθήσει το 11-8 ύστερα από λάθος των φιλοξενούμενων και το 12-9, δια χειρός Ιντάλγκο.

Στην εξέλιξη του σετ,  ο Πήγασος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 13-13 και να προσπεράσει στο 13-14 διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 14-15.
Ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση στο σημείο αυτό και ανέτρεψε την κατάσταση φτάνοντας στο 16-15 με τον Ιντάλγκο.

Το «ερυθρόλευκο» σερί διεύρυνε στο 3-0 ο Κουμεντάκης με άσσο για το 17-15, με τον Ιντάλγκο να «γράφει» το 18-16, τον Βαϊόπουλο το 20-17 και τον Ζουπάνη με έναν ακόμα άσσο το 21-17.

Με τον ίδιο τρόπο, ο Νίκος Ζουπάνη διαμόρφωσε το 23-17 και με επίθεση των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ, προήλθε το 25-18, χάρη στο οποίο ο Θρύλος έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 2-1 στα σετ.

Κυριάρχησε και τώρα… Champions League!

Ο Θρύλος μπήκε πολύ αποφασιστικά στο 4ο σετ και με εμφανή διάθεση να ολοκληρώσει τη…δουλειά αφού προηγήθηκε με 8-3 και 9-3 ύστερα από διαδοχικούς άσσους του Ιντάλγκο. Στην εξέλιξη του σετ οι πρωταθλητές ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές και διεύρυναν σε διψήφια νούμερα τη διαφορά. (19-9, 20-9). Έτσι έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο 25-14 και την τελική επικράτηση με 3-1 σετ, στρέφοντας πλέον εξ’ ολοκλήρου την προσοχή τους στο σπουδαίο ματς με την Ζιράτ στην Τουρκία που θα κρίνει την συνέχεια της ευρωπαϊκής τους πορείας.

Τα σετ (3-1 σε 1.34): 21-25 (26’), 25-15 (22’), 25-18 (24’), 25-14 (22’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 21-25

2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-12, 25-15

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-18

4ο σετ: 8-3, 16-6, 21-9, 25-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 16 άσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων, ενώ του Πήγασου από 2 άσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι):

Βαϊόπουλος 9 (7/10 επ., 2 άσοι), Γκουσταβάο 12 (9/11 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (6/17 επ., 4 άσοι, 58% υπ. – 47% άριστες), Χανδρινός 3 (3/11 επ., 17% υπ. – 17% άριστες), Ζουπάνη 19 (15/27 επ., 4 άσοι), Τράβιτσα 5 (5 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ., 42% υπ. – 32% άριστες), Κομητούδης, Ιντάλγκο 17 (10/17 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 55% άριστες)

Πήγασος Πολίχνης (Γιάννης Ορφανός):

Καπετανίδης 12 (12/32 επ., 26% υπ. – 19% άριστες), Μαυροβουνιώτης 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 35% άριστες), Κανέλλος 7 (5/6 επ., 2 άσοι), Αρμενάκης 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Χέιζελντεν 15 (13/28 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ., 62% υπ. – 38% άριστες), Γιαμακίδης, Κεσεσίδης 1 (1 μπλοκ), Μήλης 4 (4/6 επ.), Τσαλικιάν

Δηλώσεις:

Νίκος Ζουπάνη: «Όπως έχουμε ξαναπεί, το πρωτάθλημα φέτος δεν θα είναι εύκολη υπόθεση και αυτό φάνηκε στο πρώτο σετ, που παρουσιαστήκαμε κάπως μουδιασμένοι. Όμως, με το βαρύ μας όπλο, το σερβίς, φτάσαμε στην επικράτηση. Ο μεγάλος μας στόχος έρχεται την Τετάρτη και εκεί θα ρίξουμε την προσοχή μας».