Ομάδα-φάντασμα ο Ολυμπιακός

Την ήττα με 77-68 (στην παράταση, κανονικός αγώνας 64-64) από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης γνώρισε ο Ολυμπιακός για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ομάδα-φάντασμα, χωρίς αρχή και τέλος, δηλαδή μια απογοήτευση.

Οι Πειραιώτες μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και με εξαιρετική άμυνα κράτησαν άποντους τους φιλοξενούμενους για σχεδόν πέντε λεπτά, για να προηγηθούν με 12-0.

Ωστόσο, οι Ρώσοι έβγαλαν αντίδραση και εκμεταλλεύθηκαν τις αμυντικές αδράνειες των παικτών του Κεμζούρα. Ο Ολυμπιακός  είχε πρόβλημα σε πολλά ριμπάουντ, ενώ σταδιακά οι παίκτες της Ζενίτ περιόρισαν τη δράση του Σπανούλη στον οργανωτικό τομέα.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Πειραιώτες συνέχισαν να παίζουν άναρχα και δίχως καθαρό μυαλό, με τους φιλοξενούμενους να μην… πετούν αυτή τη φορά στα σκουπίδια το προβάδισμά τους και παίρνοντας εντέλει ένα δίκαιο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64 (κ.α.), 68-77

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεστούτις Κεμζούρα): Πάντερ 16 (2), Μπόλντγουιν 1, Πολ 5 (1), Κόνιαρης 6 (2), Σπανούλης 7, Τσέρι, Μιλουτίνοφ 16, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 6 (1), Κουζμίνσκας, Ρούμπιτ 4.

ΖΕΝΙΤ (Χοάν Πλάθα): Άιβερσον 6, Αλμπισί 2, Χόλινς 9 (3), Τόμας 9 (1), Ρένφρο 10 (2), Χβοστόφ 4, Τρούσκιν 3 (1), Βορόνοφ, Αμπρομάιτις 6, Πονίτκα 18, Αγιόν 10.