Πάλεψε ο ΑΟΝ Ρεθύμνου αλλά δεν τα κατάφερε

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε 1′ σιγή στην μνήμη του Μιχάλη Παπαδάκη, γιο του πρώην προέδρου μας και νυν μέλους του ΔΣ Νικόλαου Παπαδάκη του Μιχαήλ. Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας έφεραν μάυρα περιβραχιόνια, όπως και οι ποδοσφαιριστές του Ρεθυμνιακού.

Στις λεπτομέρειες ηττήθηκε (1-0) η ομάδα μας στο ντέρμπι με τον Ρεθυμνιακό στην επανέναρξη του Κρητικού Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα μας παρότι παρατάχθηκε με πάρα πολλές απουσίες είχε πολύ καλή εικόνα και δικαιούταν κάτι καλύτερο από την ήττα, που διαμορφώθηκε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελήμπαση στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ αγωνίστηκε χωρίς τους Μαραθιανό, Ρηγάκη, Σιόρε, Βελονάκη, Λάσα, Νταγκουνάκη, Παντελακάκη, Παγιαλάκη. Η ομάδα μας ήταν άκρως ανταγωνιστική έβγαλε φάσεις και κυνήγησε μέχρι το τελευταίο λεπτό την ισοφάριση, ζητώντας και ένα πέναλτι σε σπρώξιμο του Απ. Κλειδή από τον Μπούσδρα στις καθυστερήσεις, αλλά ο κ. Βισκαδούρος είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Φάσεις και Γκολ

18’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Δελήμπασης στέλνει την μπάλα στο δεξί «Γ» του Παπαδάκη, ανοίγοντας το σκορ, 1-0.

19’ σουτ του Ρότζεν, με υπερένταση θα διώξει σε κόρνερ ο Κοκκαλάς.

35’ σουτ του Γύπαρη έξω από την περιοχή, η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

38’ κόρνερ του Καψαλάκη, ο Ψυχουντάκης θα πάρει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι στέλνοντας την μπάλα άουτ.

42’ σέντρα του Μυρθιανού από αριστερά, ο Σηφακάκης σε κενή εστία θα πλασάρει άουτ.

43’ σουτ Μερτίρι ο Παπαδάκης θα διώξει με υπερένταση, επικρατεί σύγχυση, αλλά και πάλι ο Παπαδάκης θα σώσει προ του Σηφακάκη.

50’ σουτ του Απ. Κλειδή, η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα καταλήξει κόρνερ.

56’ σέντρα του Αντωνόπουλου, κεφαλιά του Ρότζεν στην αγκαλιά του

57’ γύρισμα Τουρνάκη, από καλή θέση σουτ ο Αντιασβίλι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

75’ σουτ του Γύπαρη έξω από την περιοχή θα μπλοκάρει ο Κοκκαλάς.

76’ καλό σουτ του Χρυσαφόπουλου θα μπλοκάρει και πάλι ο Κοκκαλάς.

90’+3’ η ομάδα μας ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Απ. Κλειδή από τον Μπούσδρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βισκαδούρος, Δρακουλάκης, Μπλαβάκης (Ηρακλείου).

ΤΟ ΓΚΟΛ: 18’ (Φ) Δελήμπασης.

ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Κοκκαλάς, Τουρνάκης (59’ λ.τ. Παπιομύτογλου), Μυρθιανός, Γεωργούλης, Μπούσδρας, Δελήμπασης, Καλλιτσουνάκης (46’ Χαλκιαδάκης), Βαρουξάκης (46’ Ψωρογιάννης), Μερτίρι (78’ Ντεμίρι), Αντιασβίλι, Σηφακάκης (46’ Φράγκος).

ΑΟΝ ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Ηλίας Ασπρομάτης): Αν. Παπαδάκης, Πετρίδης (84’ Π. Κλειδής), Ψυχουντάκης, Αντωνόπουλος, Απ. Κλειδής, Καψαλάκης (68’ Άννι), Ρότζεν, Μπουρνέλης (72’ Χρυσαφόπουλος), Μπότος, Γύπαρης, Δ. Μανωλακάκης.