Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 73-81: Πήρε το Κύπελλο ο Θρύλος με επική ανατροπή

Ο Ολυμπιακός με ένα ανεπανάληπτο τέταρτο δεκάλεπτο και άμυνα-γρανίτη, άφησε χωρίς καλάθι τον Παναθηναϊκό για 10 λεπτά και σήκωσε το Κύπελλο, επικρατώντας με 81-73 των πράσινων.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού, επέστρεψε ο Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός από το ξεκίνημα του ματς μπήκε με πλάνο να παίξει σκληρή άμυνα και με προσήλωση στον Κώστα Σλούκα. Συνήθως στο μαρκάρισμά του έπεφτε ο Σαντ Ρος, ο οποίος έκανε πολύ καλή δουλειά, όπως και ο Μποχωρίδης στις αλλαγές.

Οι πράσινοι λοιπόν έκαναν ένα γρήγορο 7-0 σερί, με τους Γουάιτ και Νέντοβιτς, με τον Μπαρτζώκα να καλεί στα πρώτα τρία λεπτά τάιμ άουτ. Στην επιστροφή στο παρκέ ανέλαβε δράση ο Βεζένκοφ που ξεκίνησε «καυτός» και ο Ολυμπιακός επέστρεψε κάνοντας το 7-7 σε δυο λεπτά, με ακόμη ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ.

Το γεγονός ότι ο Νέντοβιτς βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση φάνηκε από νωρίς, με το τριφύλλι να παίρνει ρυθμό από την άμυνα και να σκοράρει στοχευμένα στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό από την πλευρά του από το μακρινό σουτ, με τον Ντόρσεϊ να κάνει το 9-10 με νέο τρίποντο.

Η απίθανη «μάχη» Νέντοβιτς – Βεζένκοφ συνεχίστηκε καθ’όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό όμως να είναι αυτός που στο πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε μπροστά στο σκορ με 17-21, με τον Γουόκαπ να μπαίνει και να «φτιάχνει» το παιχνίδι των ερυθρόλευκων.

Τρομερός Βεζένκοφ, ακόμη καλύτερος Νέντοβιτς

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πάρει διαφορά, όμως ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και στην επίθεση ανέλαβε δράση ο Νέντοβιτς με τον Μέικον. Ο Σέρβος ήταν απίστευτος και σκόραρε το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Οι δυο ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι, με τον Σλούκα και τον Γουόκαπ να βρίσκουν καλάθια, όμως ο Νέντοβιτς με συνεχόμενους πόντους έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 39-37.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του δεν βρήκε ποτέ λύση για τον Σέρβο στο πρώτο μέρος, ο οποίος συνέχισε να σκοράρει είτε έξω από τα 6.75 είτε με βολές. Ο Οκάρο Γουάιτ από την πλευρά του με σερί βολές έκανε το 41-37, ο Παπαγιάννης με alley-oop έκανε το 43-37, με τον Φαλ να απαντάει και ο Παναθηναϊκός πήγε μπροστά στο σκορ με 45-39 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, χάρη σε buzzer-beater λέι απ του Μέικον.