Πάνω από 22.000 συμμετοχές στον 8o Ημιμαραθώνιο της Αθήνας

Πάνω από 22.000 συμμετοχές στον 8o Ημιμαραθώνιο της Αθήνας . Γεμάτοι ήταν οι δρόμοι της Αθήνας το πρωί της Κυριακής – όχι όμως από αμάξια, όπως συνηθίζεται ……

Γεμάτοι ήταν οι δρόμοι της Αθήνας το πρωί της Κυριακής – όχι όμως από αμάξια, όπως συνηθίζεται! 22.000 δρομείς κάθε ηλικίας ξεχύθηκαν στους δρόμους της πρωτεύουσας για τον όγδοο Ημιμαραθώνιο.

Στις 9 το πρωί, δόθηκε το σφύριγμα για την έναρξη του Ημιμαραθωνίου στην πλατεία Συντάγματος επί της λεωφόρου Αμαλίας.

ÇÌÉÌÁÑÁÈÙÍÉÏÓ ÁÈÇÍÁÓ 2019 (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Στη διαδρομή των 21 χιλιομέτρων, συμμετείχαν 7.000 άτομα. Νικητής αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Καραΐσκος με ρεκόρ αγώνα 1:08:04.

Πρώτη στις γυναίκες ήταν η Στεφανία Λεοντιάδου με χρόνο 1:20:43.
Δέκα λεπτά αργότερα, στις 09:10, άρχισε ο αγώνας δρόμου των 3 χλμ στη λεωφόρο Βασιλίσσης Σοφίας, στο ύψος του Σταθμού Μετρό Ευαγγελισμός.

ÇÌÉÌÁÑÁÈÙÍÉÏÓ ÁÈÇÍÁÓ 2019 (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Στις 9 το πρωί, δόθηκε το σφύριγμα για την έναρξη του Ημιμαραθωνίου στην πλατεία Συντάγματος επί της λεωφόρου Αμαλίας. Στη διαδρομή των 21 χιλιομέτρων, συμμετείχαν 7.000 άτομα. Νικητής αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Καραΐσκος με ρεκόρ αγώνα 1:08:04.

ÇÌÉÌÁÑÁÈÙÍÉÏÓ ÁÈÇÍÁÓ 2019 / ÁÐÏÍÏÌÅÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Η εκκίνηση του αγώνα δρόμου για παιδιά και άτομα με αναπηρία (1000μ) δόθηκε στις 9:35 στη λεωφόρο Βασιλίσσης Σοφίας, στο ύψος της οδού Ριζάρη.
Τέλος, ένα τέταρτο πριν τις 12 το μεσημέρι, δόθηκε και η εκκίνηση για τον αγώνα των 5 χιλιομέτρων. Νικητές αναδείχθηκαν ο Χρήστος Παπούλιας στους άνδρες και η Ηλιάνα Χατζηπαναγιώτη στις γυναίκες.

Οι δρόμοι του κέντρου παρέμειναν κλειστοί από νωρίς το πρωί μέχρι και το μεσημέρι της Κυριακής.
Στη γιορτή αυτή του αθλητισμού έδωσαν το παρόν άνθρωποι από κάθε μήκος και πλάτος της ζωής: μικροί και μεγάλοι, Έλληνες και ξένοι, επαγγελματίες και ερασιτέχνες, δρομείς και απλοί θεατές με τις οικογένειες ή τα κατοικίδιά τους. Εκμεταλλευόμενοι την ηλιόλουστη μέρα, οι παρευρισκόμενοι χάρηκαν το άδειο από αμάξια κέντρο και πέρασαν ένα ισχυρό μήνυμα για τη σημασία του αθλητισμού και του υγιεινού τρόπου ζωής.