Πρόκριση για Παίδες Ηρακλείου και Νέους Χανίων-Ήττα για Παίδες Χανίων στις Μικτές Ομάδες

Νίκη  με 1-0 για τους παίδες Ηρακλείου την  Μεσσηνία και συνεχίζει  στους “8” του θεσμού-Νίκη για τους Νέους Χανίων με 3-2 τις Κυκλάδες-Ήττα για τους παίδες Χανίων από τη Βοιωτία με 1-0

Ο δυνατός αέρας που φυσούσε από το πρωί στην περιοχή, δυσκόλεψε ιδιαίτερα τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και δεν επέτρεψε να γίνουν πολλές φάσεις.

Στο 11΄ο Κακουλάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος το Ηράκλειο μπήκε αποφασισμένο, προσέχοντας και την άμυνά του και στο 55΄σε υποδειγματική αντεπίθεση ο Κοντάκης με πλασέ πέτυχε το γκολ που έμεινε ως το τέλος…

Ηράκλειο: Δροσατάκης, Κρασανάκης, Σαντοριναίος, Γεωργακάκης, Κώτης, Καραντινός, Καλαϊτζάκης (41΄Κουτσουπιάς), Ζαχαριουδάκης, Ντίσα (61΄Πακιουφάκης), Κακουλάκης (68΄Γωνιακάκης), Κοντάκης.

Νίκη και πρόκριση για τους Νέους Χανίων

Οι Κυκλάδες μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, που έγινε στο γήπεδο “Γ. Ρουμελιώτης” στην Ελευσίνα, παίρνοντας προβάδισμα στο 19′ με απευθείας κόρνερ του Γκούφα, ενώ στο 25′ ξανά από εκτέλεση κόρνερ, αυτή τη φορά του Λέκκα, προήλθε το 2-0, που πέτυχε ο Σκιαδάς. Τα Χανιά δεν παράτησαν το παιχνίδι και έφτασαν στην ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Αρχικά, στο 55′, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπερικάκη έγινε το 2-1, ενώ στο 59′ έπειτα από… τριπλό δοκάρι ο Πατελάκης ήταν αυτός που σκόραρε για το 2-2! Αρχικά, υπήρξε κεφαλιά του Πατελάκη που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ακολούθησε σουτ του Τριφύλλη που βρήκε επίσης το οριζόντιο δοκάρι, για να σημειωθεί εν τέλει το γκολ από τον Πατελάκη όπου όμως η μπάλα βρήκε πρώτα στο κάθετο δοκάρι και μετά κατέληξε στα δίχτυα των Κυκλάδων! Τη νίκη-πρόκριση στα Χανιά χάρισε στο 64′ με σουτ ο Κρεμασμενάκης.

Διαιτητής: Πουλόπουλος (Πειραιά). Βοηθοί: Φαγκρίδας – Παγουρτζής (Πειραιά)

Κυκλάδες (Γιώργος Μοστράτος): Πανταζής, Μανδηλαράς, Πάπα (69′ Μπλάμο), Κρεμμύδας, Γαληνός (59′ Γούρνας), Σκιαδάς, Διακογιάννης (51′ Σιμόπουλος), Ευμορφόπουλος (59′ Αρκουλής), Σαρρής, Λέκκας, Γκούφας

Χανιά (Γιώργος Ριτζάκης): Ζαχαράκης, Ανδρουλάκης (49′ Τριφύλλης), Νικολιουδάκης, Πατελάκης, Αποστολάκης, Μυφτάρι, Φανδριδάκης, Γκολόσι (49′ Σελάμης), Αθανασάκης, Κρεμασμενάκης (77′ Κουτσοκολάκης), Μπερικάκης (79′ Δάλλας).

Ήττα για τους Παίδες Χανίων

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 20ό λεπτό από τον Κωστακόπουλο για την Βοιωτία, η οποία χωρίς να είναι καλύτερη και ουσιαστικά να δημιουργήσει άλλες αξιόλογες φάσεις μπροστά από την εστία του Χατζηδάκη κατάφερε να φτάσει στη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Γιώργου Μουριζάκη είχε την ευκαιρία λίγα λεπτά πριν το γκολ να προηγηθεί με τον Πλανάκη, η κεφαλιά του οποίου πέρασε άουτ, ενώ μία ακόμη καλή ευκαιρία για τη Μικτή σημειώθηκε στο 65ο λεπτό, με τον Σταματάκη να βρίσκεται τετ-α-τετ απέναντι στον τερματοφύλακα της Βοιωτίας, Στάμου, ωστόσο έστειλε την μπάλα άουτ.

Ως εκ τούτου, η ΕΠΣΧ γνωρίζει τον αποκλεισμό στο πλαίσιο τη 3ης φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων, αλλά κερδίζει τις εντυπώσεις για το ταλέντο των παικτών της και την προσπάθειά της μέχρι αυτό το σημείο.

Διαιτητής: Αλιάγας (Δυτ. Αττικής). Βοηθοί: Οικονόμου (Δυτ. Αττικής) – Παύλος (Δυτ. Αττικής).

Χανιά (Γιώργος Μουριζάκης): Χατζηδάκης, Ζυμβραγουδάκης (32’ Κοτζαμιχάλης), Σκοπελίτης, Πλανάκης, Καλαμαρίδης, Πενταράκης, Γεωργιακάκης (46’ Σταματάκης), Φούσα, Λαδάς (68’ Λυμπεράκης), Μπραουδάκης (46’ Παπαδόπουλος), Θανασιός (46’ Πολιτάκης)

Βοιωτία: Στάμου, Λίλιος, Μορφακίδης, Φωτιάδης, Φιλών, Στάντζος Μ., Θεοδώρου-Ντελιμιχάλης, Καρόκης, Κωστακόπουλος, Στάντζος Α., Σελίδης