Ρέθυμνο:Με ήττα (1-3) αποχαιρέτησε τη Γ’ Εθνική η ομάδα Αστέρας Ρεθύμνου

Με ήττα αποχαιρέτησε την Γ’ Εθνική η ομάδα μας, με 1-3 από τον Άρη Σούδας σε παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Μισιρίων για την 15η και τελευταία αγωνιστική του Κρητικού Ομίλου. Αντιθέτως, ο Άρης Σούδας σφράγισε την παραμονή του στην κατηγορία και θα αγωνίζεται και τη νέα χρονιά στην Γ’ Εθνική.

Το παιχνίδι ήταν όμορφο με αρκετές φάσεις, τέσσερα γκολ, με την ομάδα μας έχοντας ήδη υποβιβαστεί από την προηγούμενη αγωνιστική, να αγωνίζεται με πολλούς νεαρούς ποδοσφαιριστές. Καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του παιχνιδιού έπαιξε το γκολ στο 45’ με το οποίο προηγήθηκε ο Άρης Σούδας, ενώ στην επανάληψη η ομάδα μας έψαξε την ισοφάριση αλλά σε μια στιγμή αδράνειας δέχθηκε το 0-2. Παρόλα αυτά η ομάδα μας δεν παράτησε το παιχνίδι, μείωσε σε 1-2 με τον Κόκκαλη και έχασε μια τεράστια ευκαιρία με το νεαρό Σπυριδάκη για να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρει και μοιραία στο 85’ ήρθε το 1-3 για τον Άρη Σούδας.

Φάσεις και γκολ

5’ καλό σουτ του Παπαθανασίου η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

6’ σέντρα του Χατζηκωνσταντίνου, κεφαλιά του Κόκκαλη η μπάλα θα φύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

9’ σουτ του Δρακάκη, η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

45’ συρτό σουτ του Παπαθανασίου, η μπάλα θα καταλήξει στην δεξιά γωνία του Παγιαλάκη, ανοίγοντας το σκορ για τον Άρη Σούδας, 0-1.

47’ μακρινό σουτ του Ρότζεν, δύσκολα και με διπλή προσπάθεια θα μπλοκάρει ο Καμαλαρίδης.

62’ νέο καλό σουτ του Ρότζενθα διώξει δύσκολα σε κόρνερ ο Καλαμαρίδης.

69’ ο Δρακάκης με διαγώνιο σουτ θα πετύχει το 0-2 για τον Άρη Σούδας.

74’ σέντρα του Ρότζεν, ο Κόκκαλης αποφεύγει ένα αντίπαλο και με σουτ μειώνει σε 1-2.

81’ ο Κούρο τροφοδοτεί τον Σπυριδάκη, ο οποίος από κοντά χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

85’ ο Ι. Μποτωνάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα πετύχει το 1-3 για τον Άρη Σούδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μανδαλενάκης, Κατσογιάννης, Μπλαβάκης (Ηρακλείου).

ΤΑ ΓΚΟΛ: 74’ (Σ) Κόκκαλης – 45’ (Σ) Παπαθανασίου, 69’ (Σ) Δρακάκης, 85’ (Φ) Ι. Μποτωνάκης.

ΑΣΙΣΤ: 74’ Ρότζεν.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Ηλίας Ασπρομάτης): Παγιαλάκης, Χατζηκωνσταντίνου (46’ Γερωνυμάκης), Μελαδάκης (46’ Βλατάκης), Λάσα (75’ Σπυριδάκης), Ρότζεν, Νταγκουνάκης, Π. Κλειδής, Κόκκαλης (78’ Κούρο), Μπότος, Καψαλάκης (72’ Βάρδας), Γύπαρης.

ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ (Γιώργος Τζατζιμάκης): Καλαμαρίδης, Παπακαστρήστιος, Δρακάκης (82’ Παγωνάκης), Κολομπάκης (46’ Παπαδάκης), Ι. Μποτωνάκης, Ρουσάκης (73’ Μαναρώλης), Πατελάκης, Ροκάκης, Σούλιαρης (86’ Σκοπελίτης), Στεφανίδης (82’ Ντακάκης), Παπαθανασίου.