Ρέθυμνο:Πρώτη Νίκη της Δόξα Πλατανέ

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΣ, 4-2 ΤΗΝ ΕΑΠ ΣΤΑ ΜΙΣΙΡΙΑ
Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΠΡ 2021-22 πανηγύρισε η Δόξα Πλατανέ, επικρατώντας με 4-2 της Ε.Α.Π. και μάλιστα με ανατροπή.

Στο α’ ημίχρονο η ομάδα μας είχε την κατοχή, αλλά χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με τον Αποστολάκη, αλλά στο 32’ ήρθε η ισοφάριση με τον Σεφουλάι να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Καργάκη με ωραίο γυριστό σουτ. Στην επανάληψη, «έβρεξε» γκολ, με την πίεση της ομάδας μας να αποδίδει στο 50ό λεπτό, κερδίζοντας πέναλτι και τον Στέλιο Δελήμπαση να τη στέλνει στα δίχτυα για το προβάδισμα (2-1). Στο 68’ ο Νάσκοφ σημείωσε ένα πολύ όμορφο τέρμα (38’) με σουτ από αριστερά, έπειτα από υπέροχο «1-2» με τον Καργάκη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2 στο 84ο λεπτό με τον Τσακάλι, αλλά ο Καργάκης με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή, «κλείδωσε» τη νίκη για την Δόξα Πλατανέ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
9’ Ο Ξενοκαλάκης το πρώτο σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα ψηλά άουτ.
12’ Ο Αποστολάκης στην πλάτη της άμυνας με σουτ κάνει το 0-1.
17’ Σουτ του Ξενοκαλάκη, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
18’ Ο Μαγάκης το σουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
20’ Σουτ από τον Μαγιάφα η μπάλα ψηλά άουτ.
32’ Ο Καργάκης βγάζει τη σέντρα από δεξιά με τον Σεφουλάι να ισοφαρίζει σε 1-1 με ωραίο γυριστό σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή.
36’ Ο Καργάκης πιάνει το σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
40’ Ο Σ. Δελήμπασης από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή σουτάρει, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.
43’ Ο Αποστολάκης σουτάρει με τον Πολιουδάκη να μπλοκάρει.
50’ Ο Σ. Δελήμπασης εκτελεί εύστοχα το πέναλτι 2-1.
54’ Ο Καργάκης βγάζει τη σέντρα από αριστερά, με τον Μαγάκη να μην μπορεί να ευστοχήσει από πολύ κοντά.
59’ Ο Δελήμπασης το συρτό σουτ από πλάγια αριστερά, με τον Τριποδιανό να βγάζει δύσκολα την μπάλα άουτ.
62’ Ο Νάσκοφ σουτάρει από πλάγια θέση, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
68’ Όμορφο «1-2» του Καργάκη με τον Νάσκοφ, με τον τελευταίο να σκοράρει με εξαιρετικό σουτ από πλάγια αριστερά για το 3-1.
84’ Κόρνερ του Σπυριδάκη, ο Τσακάλι με ωραίο σουτ από το σημείο του πέναλτι μείωσε σε 3-2.
86’ Ο Νούρτσε σουτάρει, με τον Τριποδιανό να αποκρούει και στη συνέχεια της φάσης ο Καργάκης με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα για το 4-2.
90’ Ο Κόκκαλης με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, με τον διαιτητή να το ακυρώνει για επιθετικό φάουλ.
91’ Ο Μ. Σεφουλάι έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να βγαίνει λίγο άουτ.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σταυρουλάκης Ρ., Λιοδάκης, Βαρβαντάκης.
ΔΟΞΑ ΠΛΑΤΑΝΕ (Μιχάλης Δεληγιαννάκης): Πολιουδάκης, Βαρδουνιώτης, Σκαλιδάκης (46’ Νάσκοφ, 91’ Σεφουλάι Μ.), Δελήμπασης Αλ. (46’ Θωμάκος), Μιχελιδάκης, Ξενοκαλάκης, Μαγιάφας, Δελήμπασης Σ., Μαγάκης (73’ Νούρτσε), Καργάκης (89’ Κοσκινάς), Σεφουλάι Ο.
ΕΑΠ (Φίλιππος Μουρτζανός): Τριποδιανός, Μαυρής, Κόκκαλης, Μαγαράκης (69’ Βροντάκης), Τζαγκαράκης, Μάλτσι, Παπανδρέου, Χαραλαμπάκης (69’ Σταυριδάκης), Ποθουλάκης Π. (46’ Σπυριδάκης), Ιμπραχίμ, Αποστολάκης (46’ Τσακάλι Ι.).