Στους «16» από την άσπρη βούλα ο ΠΑΟΚ (5-3 πεν, 2-1 κδ, παρ)

Από την άσπρη βούλα στους «16» ο ΠΑΟΚ. Οι «ασπρόμαυροι» προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, επικρατώντας της Μίντιλαντ με 5-3 στα πέναλτι.

Η… ρώσικη ρουλέτα τον έστειλε στους «16» του Europa Conference League! Με ήρωα τον Πασχαλάκη στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, ο ΠΑΟΚ σφράγισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού. Μετά το 2-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα και την παράταση, οι «ασπρόμαυροι» λύγισαν τη Μίντιλαντ με 5-3 στα πέναλτι και θα συνεχίσουν το ταξίδι τους στην Ευρώπη.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έδειξε απίστευτη ψυχραιμία στα πέναλτι, ευστόχησε και στα πέντε, κλειδώνοντας με αυτόν τον τρόπο την πρόκριση.

Ζίβκοβιτς και Βιεϊρίνια ήταν αυτοί που σημείωσαν τα δύο ασπρόμαυρα γκολ στην κανονική διάρκεια, με τη Μίντιλαντ να σκοράρει με τον Χεγκ στο 80΄. Δοκάρι για τους Δανούς λίγα λεπτά πριν τη λήξη του 90λεπτου, που έχασαν τρομερή ευκαιρία για να κλέψουν την πρόκριση.