Συνέτριψε το Βόλο ο Α.Ο.Χανιά/Κισσαμικός

Εντυπωσιακό πέρασμα από τη Νεάπολη έκανε το μεσημέρι του Σαββάτου (2/3) ο ΑΟΧ/Κισσαμικός, καθώς συνέτριψε με 1-4 τον Βόλο για τη 19η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Οι παίκτες του Αλέξανδρου Βοσνιάδη έπιασαν τρομερή απόδοση και, σε συνδυασμό με το ότι από το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου αγωνίζονταν με αριθμητικό πλεονέκτημα, υποχρέωσαν τους πρωτοπόρους της Β’ Εθνικής στη δεύτερη σερί ήττα τους και πρώτη στην έδρα τους.

Πλέον, τα «δελφίνια» έφτασαν τους 27 βαθμούς και απομακρύνθηκαν για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη ενώ οι «κυανόλευκοι» της Μαγνησίας διατηρήθηκαν στους 44 δείχνοντας ότι διανύουν περίοδο ντεφορμαρίσματος.

Δεν είχε πολλές φάσεις το πρώτο ημίχρονο, με την μοναδική να ανήκει στους φιλοξενούμενους όταν στο 27’ ο Κουσκουνάς σούταρε αλλά ο Μπουργάνης είπε «όχι».

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αποβολή, Ο Γκαλίτσιος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Κουσκουνά και άφησε τους γηπεδούχους με 10 παίκτες. Οι Κρητικοί δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και στο 55’ προηγήθηκαν με τον Ρίσκι ενώ στο 64’ ο Μάντζης έφερε το ματς στα.. ίσια. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός πήρε τον έλεγχο του αγώνα με αποτέλεσμα να ακολουθήσει πάρτι.

Στο 70’ λοιπόν ο Κουσκουνάς έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την ομάδα του, μετά από ασίστ του Κάσσου, ενώ στο 81’ ο Ρίσκι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έγραψε το 1-3.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάλιακας, ο οποίος έβαλε και αυτός το όνομά του στη λίστα των σκόρερ διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

Διαιτητής ήταν ο Τσέτσιλας (Γρεβενών), με βοηθούς τους Στεφούλη (Γρεβενών) και Δεμερτζή (Πέλλας). Τέταρτος ήταν ο Αγγελάκης (Μακεδονίας).

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Πέντα, Δημόπουλος, Πίσπας (46′ Φράγκος), Γκαλίτσιος, Μάντζης, Καμπαγέρο (60′ Ενγκουέμ), Καρρίκι (73′ Κόκκορης), Ηλιόπουλος, Κότο, Πίτου Γκαρσία.

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Σεσάι, Ζιουλής (46′ Αρναούτογλου), Καραγεώργης, Σάλιακας, Τόλι, Μουμίν, Ρίσκι (84′ Σελινιωτάκης), Κάσσος, Κουσκουνάς, Χαλκιαδάκης (68′ Αρναρέλλης).