Βήμα παραμονής με …χτύπημα Μανούσου η Λαμία

Σημαντικό βήμα παραμονής στη Superleague έκανε η Λαμία, η οποία πέρασε νικηφόρα με 2-1 από την έδρα της Βέροιας στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα μπαράζ για μια θέση στη Σούπερ Λίγκα.

Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα προηγήθηκε με τον Μπεχαράνο στο 6′, η Βέροια ισοφάρισε με τον Πασά στο 78′, αλλά ο Μανούσος έδωσε τη νίκη στη Λαμία χάρη σε γκολ στο 82′.

Η Βέροια έχασε πολλές ευκαιρίες κυρίως στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, με τη Λαμία να έχει ισχυρό προβάδισμα, καθώς ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ.

Η ρεβάνς έχει οριστεί για το επόμενο Σάββατο (18/6 – 20:00) στο «Αθανάσιος Διάκος».

Η Βέροια έκανε την πρώτη τελική στο 3ο λεπτό του αγώνα. Μετά από σέντρα του Μπουκουβάλα από δεξιά, ο Φοφάνα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 7′. Ο Τιρόνε εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπεχαράνο πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 20ο λεπτό η Βέροια απώλεσε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μούργος βρέθηκε απέναντι από τον Σαράνοφ αλλά το πλασέ του δεν ήταν δυνατό. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Λαμία είχε καλή στιγμή με τον Μπεχαράνο.

Η Βέροια κυκλοφορούσε την μπάλα ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Η ομάδα της Ημαθίας έχασε νέα ευκαιρία με τον Πασά να αστοχεί προ του Σαράνοφ στο 40ο λεπτό.

Στο 48ο λεπτό ο Φοφανά αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 52′ ο Πεταυράκης σούταρε από μακρινή απόσταση αλλά ο Σαράνοφ έδιωξε σε κόρνερ.

Η Βέροια έχασε κι άλλες ευκαιρίες με τον Πασά και τον Μούργο. Στο 63’ ο Ρόμανιτς έκανε την προβολή μετά από σέντρα αλλά η μπάλα κόντραρε.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 78ο λεπτό με τον Πασά. Ο παίκτης της ομάδας της Ημαθίας εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη στην άμυνα της Λαμίας και πλάσαρε επιτυχημένα για το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-2 στο 82’ με τον Μανούσο. Ο Καραμάνος έβγαλε ωραία κάθετη πάσα, ο Έλληνας επιθετικός της Λαμίας μπήκε στην περιοχή και τελείωσε όμορφα τη φάση.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Γιακουμάκης επιχείρησε το σουτ αλλά ο Σαράνοφ ήταν σε ετοιμότητα. Ο Μπουκουβάλας έκανε νέο μακρινό σουτ με την μπάλα να φέυγει άουτ.

Βέροια: Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Δημόπουλος, Μαραγκός, Πεταυράκης, Κάτσε, Γαβριηλίδης, Μούργος, Φοφανά, Γιακουμάκης, Πασάς.

Λαμία: Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Μανούσος, Ταϊρόν, Καραμάνος, Μαρτίνεθ, Σιμόν, Μπεχαράνο.