Άτυχη η Σάκκαρη – Αποχώρησε λόγω αδιαθεσίας από τον ημιτελικό του Kremlin Cup

Άδοξα τελείωσε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο Kremlin Cup
Άδοξα τελείωσε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο Kremlin Cup, καθώς η ελληνίδα τενίστρια αποχώρησε στα μέσα του πρώτου σετ του ημιτελικού λόγω αδιαθεσίας.

Συνεπώς, η Εκατερίνα Αλεξάντροβα πέρασε ξεκούραστα στον τελικό του τουρνουά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Κονταβέιτ με φόντο την κατάκτηση του τροπαίου.

Η Σάκκαρη, ύστερα από αυτήν την εξέλιξη, έχασε την ευκαιρία να κερδίσει το Kremlin Cup και ταυτόχρονα να αναρριχηθεί από το Νο 7 στο Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης.

Όσον αφορά το ματς, η Αλεξάντροβα πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα και όλα έδειχναν πως θα κατακτούσε το πρώτο σετ.

Η αναμέτρηση διεκόπη στο 4-1 υπέρ της Ρωσίδας.

Η Αλεξάντροβα κράτησε πολύ εύκολα το σερβίς της σε όλα τα γκέιμ και σε συνδυασμό με το break που έκανε στο 2-0 απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα.

Στο 4-1 η Σάκκαρη κάλεσε τη φυσιοθεραπεύτρια, διότι αισθάνθηκε αδιαθεσία.

Η γιατρός τής πήρε την πίεση, της έδωσε οξυγόνο και κρίθηκε απαραίτητο η ελληνίδα τενίστρια να εγκαταλείψει τον αγώνα.