Γελάνε και οι… μαϊμούδες: Αν δεν έπαιρνε πέναλτι ο ΠΑΟΚ, δεν θα έληγε το ματς

Τέτοια ντροπή και αηδία, δεν υπάρχει πουθενά. Όμως, τι μπορεί να περιμένει κανείς στο ελληνικό ποδόσφαιρο με την… πονηρή ΕΠΟ της ψευτο-εξυγίανσης, που επιτρέπει παραγωγή VAR μέσω ΠΑΟΚ TV στην Τούμπα;

Ένα ακόμα… έργο παίχθηκε το βράδυ της Κυριακής (3/11) την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 για να ευνοηθεί ο «Δικέφαλος του Βορρά» και εν προκειμένω να γλιτώσει με κάθε τρόπο την ήττα από τον Παναθηναϊκό.

Όπερ και εγένετο με τη βοήθεια του VAR ως εργαλείο υπέρ του ΠΑΟΚ στο τελικό 2-2 στο 90’+11 σε με ένα πέναλτι-φάντασμα στο έβδομο λεπτό των πεντάλεπτων καθυστερήσεων. Παράβαση, που δόθηκε υπέρ των Θεσσαλονικέων αν και η φάση ξεκίνησε από επιθετικό φάουλ του Σφιντέρσκι στον Κουρμπέλη! Αρχικά ο Βίντσιτς δεν έδειξε παράβαση, όμως ο Τζήλος που ήταν στο VAR τον κάλεσε να δει τη φάση.

Πιο επικίνδυνο το «τριφύλλι» τόσο στο πρώτο μέρος όσο και στο δεύτερο, κατάφερε στο πρώτο μισό να ανοίξει το σκορ στο 44’ με τον Ζαχίντ και να πάει με το 0-1 στα αποδυτήρια. Οι Θεσσαλονικείς έφεραν το ματς στα ίσια με το τέρμα του Βιεϊρίνια στο 65’ και φάνηκε προς στιγμήν να ελέγχουν το ματς. Όμως ο πολύ καλός Παναθηναϊκός τους «χάλασε» τα σχέδια και στο 87’ με τον Μακέντα πέτυχε το 1-2 «παγώνοντας» την Τούμπα.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι «πράσινοι» θα σπάσουν το αήττητο του ΠΑΟΚ ήρθε η φάση του 90+7’ και ενώ είχε παρέλθει το πεντάλεπτο της καθυστέρησης με το πέναλτι που υπέδειξε ο Βίντσιτς μέσω VAR. Τον πέναλτι εκτελέστηκε από τον Βιεϊρίνια στο 101’!!!

Διαιτητής: Βίντσιτς (Σλοβενία), Βοηθοί: Κλάντσνικ (Σλοβενία), Κόβατσιτς (Σλοβενία), 4ος: Κουτσιαύτης (Άρτας), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Καρσιώτης (Κορινθίας).

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίφκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Αουγκούστο (64’ Άκπομ), Μίσιτς, Λημνιός (46’ Βιεϊρίνια), Στοχ (46’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Κουρμπέλης,