Ο ΟΦΗ έπεσε θύμα ανατροπής στη Λάρισα, προηγήθηκε 2-0 αλλά ηττήθηκε!

Αγγλία έγινε το AEL FC ARENA. Η Θεσσαλική ομάδα πέτυχε την ολική ανατροπή από 0-2 σε 3-2 κόντρα στον ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 και έμεινε για έκτο σερί ματς αήττητη στο πρωτάθλημα.

Ο ΟΦΗ αν και παρουσιάστηκε διαφορετικός εξαιτίας των σημαντικών απουσιών του (Νέιρα και Μεγιάδο), έχοντας τέσσερις αλλαγές στο βασικό του σχήμα σε σχέση με το ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με την Ξάνθη, κατάφερε μόλις στο 7ο λεπτό να προηγείται με 0-2 μέσα στη Λάρισα και πολλοί πίστεψαν ότι θα έκανε έναν υγιεινό περίπατο.

Το 0-1 έγινε μόλις στο 3ο λεπτό, όταν, ο Σεμέντο με τρομερή ταχύτητα σκέψης και εκτέλεσης, είδε τον Κρίστινσον λίγο έξω από την εστία του και με εκπληκτική λόμπα πολλά μέτρα έξω από την περιοχή έκανε το 0-1.

Το 0-2 στο 7’ με τον Τσιλιανίδη, με εξαιρετική ατομική ενέργεια, αφού απέφυγε δύο αμυντικούς της ΑΕΛ.

Δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί ότι αρκετοί πίστεψαν ότι το ματς «τελείωσε» πριν καν αρχίσει καλά-καλά, ωστόσο η ΑΕΛ θέλησε να τους διαψεύσει, κρατώντας την ψυχραιμία της στον αγωνιστικό χώρο και φτάνοντας νωρίς στη μείωση του σκορ.

Στο 14’ μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κάτσε από τη δεξιά πλευρά, ο Μόρας με άψογο πλασέ στην κίνηση στο πρώτο δοκάρι, μείωσε σε 1-2 και ξαναέβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Η ΑΕΛ μετά το πρώτο εικοσάλεπτο και τα δύο γρήγορα γκολ, έχοντας πετύχει τη μείωση του σκορ, έδωσε χώρο και πρωτοβουλία κινήσεων στους Κρητικούς και χτύπαγε στις αντεπιθέσεις, καταφέρνοντας με αυτόν τον τρόπο να περιορίσει την επιθετική ορμή του ΟΦΗ.

Μάλιστα, κατάφερε να πετύχει την ισοφάριση στο 35’ με εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ του Ουάρντα λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής του ΟΦΗ.

Το γκολ, ωστόσο, ακυρώθηκε από τον Κομίνη κατόπιν υπόδειξης του VAR για οφσάιντ του Μιλοσάβλιεβιτς που επηρέαζε τη φάση πριν η μπάλα φτάσει στον Αιγύπτιο, κάτι που προκάλεσε έντονα παράπονα από την πλευρά των Θεσσαλών, με τον Αλέξη Κούγια να αποβάλλεται από τον πάγκο της ΑΕΛ με κόκκινη κάρτα.

Η ΑΕΛ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, δημιούργησε ευκαιρίες και έδειξε να ξεπερνάει το αρχικό σοκ του 0-2, ωστόσο το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 1-2 υπέρ του ΟΦΗ.

Το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεσην . Από το 68’ και μετά το παιχνίδι ξαναβρήκε το ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου, αφού η ΑΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει, με τις δύο ομάδες να τα παίζουν όλα για όλα στα εναπομείναντα λεπτά.

Ο Μιλοσάβλιεβιτς δέχτηκε την μπάλα σε καλό σημείο έξω από την περιοχή του ΟΦΗ και επιχείρησε δυνατό σουτ, με την μπάλα να κοντράρει πάνω στον Γιαννούλη και να καταλήγει στα δίχτυα του Γουάλι, ο οποίος αιφνιδιάστηκε.

Η ΑΕΛ, έχοντας πετύχει την ισοφάριση, ανέβασε την πίεση της, φτάνοντας με χαρακτηριστική ευκολία στην περιοχή του ΟΦΗ.

Στο 79’ ο Ουάρντα έβγαλε μία εξαιρετική κάθετη μπαλιά στο χώρο με αποδέκτη τον Ντάουντα, ο οποίος είχε περάσει μόλις τρία λεπτά πριν στο παιχνίδι, στη θέση του Νούνιτς. Ο Νιγηριανός με εξαιρετικό συρτό σουτ, νίκησε τον Γουάλι και έγραψε το 3-2, φέρνοντας το ματς «τούμπα».

Ο ΟΦΗ, τα έπαιξε όλα για όλα μετά το τρίτο γκολ της ΑΕΛ και ο Γιώργος Σίμος έβαλε στο ματς τον Μάνο στη θέση του Κοροβέση, δίνοντας εντολή για «φουλ επίθεση» στους παίκτες του.

Όμως, η αμυντική συνοχή της ΑΕΛ, δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στον ΟΦΗ, ο οποίος είχε μόνο μία απειλητική στιγμή με κεφαλιά του Φιγκεϊρέδο στο 89’, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Κίτρινες: Κάτσε (43’), Μπράλιτς (53’), Στάνκοβιτς (94’) – Τσιλιανίδης (27’), Γουάλι (64’), Γιαννούλης (66’)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς (62’ Ασούμπρε), Σεσέροβιτς, Κάτσε (82’ Φατιόν), Μιλοσάβλιεβιτς, Στάνκοβιτς, Μπέρτος, Ουάρντα, Νούνιτς (76’ Ντάουντα)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουόλι, Σακόρ (75’ Στάικος), Κουτρουμπής, Νάστος, Ναμπί, Σεμέντο, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο, Κοροβέσης (81’ Μάνος)